خانه | خوشنویسی | سومین دوسالانه خوشنویسی ایران در سعدالسلطنه قزوین افتتاح شد.

سومین دوسالانه خوشنویسی ایران در سعدالسلطنه قزوین افتتاح شد.

سومین دوسالانه خوشنویسی ایران در ۲بخش رقابتی و غیررقابتی در رشته‌های نستعلیق، شکسته‌نستعلیق و نسخ و ثلث با موضوع آزاد ۶شهریورماه در سرای سعدالسلطنه قزوین کلید خورد و مراسم رسمی معرفی برگزیدگان و اهدای جوایز و تجلیل از هنرمندان ۱۳شهریور برگزار می‌شود.

دوسالانه خوشنویسی ایران همچون ۲ دوره قبل به نام بزرگداشت یکی از خوشنویسان تأثیرگذار ایران نامگذاری شده و امسال در سومین دوسالانه به نام بزرگداشت استاد احمد سهروردی (یاقوت ثانی) برگزار می‌شود.

نشست خبری دوسالانه سوم خوشنویسی ایران صبح روز گذشته در موزه هنرهای معاصر تهران برگزار شد و مهدی احمدی دبیر دوسالانه با توجه به اهمیت و سابقه خوشنویسی در ایران گفت: ضرورت دارد روز خوشنویسی در پاسداشت و گرامیداشت این هنر در تقویم سالانه ثبت شود و از مسئولان درخواست داریم روز خوشنویسی به‌صورت رسمی در مناسبت‌های تقویمی قرار بگیرد. به گفته مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین، در این دوره فرایندها و خروجی این دوسالانه اصل بود تا خروجی آن بتواند جریانی تولید کند و الگویی برای دوره‌های بعد باشد. همچنین یکی از اهدافی که اداره کل ارشاد قزوین دنبال می‌کند تأسیس مدرسه خوشنویسی است که امیدوارم تفاهمنامه آن با مدیرکل آموزش و پرورش استان به‌زودی نوشته و امضا شود.

دبیر سومین دوسالانه خوشنویسی درباره آثار رسیده به دبیرخانه همچنین توضیح داد: در مجموع ۸۵۴اثر به دبیرخانه ارسال شده که با احتساب آثار نفیس هنرمندان پیشکسوت این تعداد به ۹۰۰اثر می‌رسد. ۴۰۰اثر به نمایشگاه راه پیدا کرده‌اند که عبارتند از: ۵۹اثر در بخش نستعلیق شامل ۳۴اثر در بخش رقابتی و ۲۵اثر غیررقابتی. همچنین در بخش شکسته‌نستعلیق ۹۳اثر داشتیم که ۸۸اثر رقابتی و ۵اثر غیررقابتی بودند. در بخش نسخ و ثلث هم ۵۹اثر به‌دست ما رسید که ۵۷اثر رقابتی بود. در رشته نستعلیق ۱۰نفر، شکسته‌نستعلیق ۷نفر و نسخ و ثلث هر کدام ۵نفر به‌عنوان نفرات برگزیده انتخاب می‌شوند.

در ادامه غلامحسین امیرخانی از اعضای شورای سیاستگذاری سومین دوسالانه خوشنویسی ایران درباره بزرگداشت احمد سهروردی در سومین دوسالانه خوشنویسی گفت: متأسفانه بزرگداشت‌ها در کشور ما همیشه به‌صورت رگباری بوده که تأثیری در ریشه فرهنگ و تاریخ ما نداشته است.

در پایان این مراسم از پوستر سومین دوسالانه خوشنویسی ایران اثر علیرضا محبی رونمایی شد.

نوشته‌های پیشنهادی

نقد نمایشگاه عین‌الدین صادق زاده

 بداهگی و خلاقیت | نقدی بر نمایشگاه عین الدین صادق زاده

 بداهگی و خلاقیت | نقدی بر نمایشگاه عین الدین صادق زاده گالری خاک  مجله هنرهای ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مزایای عضویت در خبرنامه آوام‌مگ را میدانید؟
دریافت بهترین مطالب وب سایت آوام مگ
ما هم از اسپم متنفریم و مطمئن باشد مشخصات شما امن خواهد بود.