خانه | خبر | هنر ایران | نمایشگاه آبی ایرانی

مروری بر آثار چهارنسل هنرمندان ایران

نمایشگاه آبی ایرانی

تندیس: نمایشگاه مروری بر آثار چهارنسل هنرمندان ایران ،دی ماه ۹۴ در موزه هنرهای معاصر اهواز برگزار خواهد شد.

لاجــوردی ( آبی ایرانی ) یکی از ســـــایه های رنگ آبـی است که به رنـگ سنــگ لاجورد است . معادن سنگ لاجورد در ایران و افغانستان بوده است.
لاجــوردی را در زبانــهای انگلیسی (Persian blue ) و فرانســوی (bleu person ) و بســـیاری از زبانهای دیـــگر بنام ” آبی ایرانی ” می نامند . این رنگ برای اولین بار در سال ۱۶۶۹ میلادی در انگلستان ” آبی ایرانی ” نامیده شد.
” آبــی ایرانی ” نماد پــاکی ، خلوص ، شکوه ، ایمان و آرامش است که در تاریخ، فرهنـگ و هنر ایـران زمـین از جایـگاه سـترکی برخورداراست و در ادبیات ، معماری ، نگارگری ، تذهیب ، هنرهای سنتی و دسـتی ، نقاشی ، خوشـنویسی و هـنر اسلامی از دیرباز مورد توجه هنرمندان بوده است. در هفت گنبد نظامی اتاق آبـی نمایــش تمثیلی عالم و کالبد انسان است. صحنه درام و تفرقه پذیری و بازیابی وحدت است و راهنمای رستگاری . گنبد فیروزه ای نماد تخیل است. سـفر روحانی بــهرام از گنبد سیاه آغاز می شود و با گذر از میان گنـبـد های زرد ، سـرخ ، آبــی ، و در نهایت از ســـفید می گذرد. در حقیقت این گذر روح سالک است که از وادی عرفان می گذرد و در نهایت به پـاکی و خلوص می رسد و پس از عبور از سفید که مجموع همه رنگهاست به ســرزمین دوست نائل می شود. در تذهیب رنگ طلا نماد خداوند بوده که نورالسماوات و الارض است و جلوه ظــهورش در عالم رنگ لاجورد است . در کاشیـکاری رنگ اصــلی که نگهدارنده هــمه رنـگهاست، لاجورد است.

بدلیل حس پاکی، خلوص، شکوه، اشراقی و ایرانی رنگ لاجوردی همیشه مورد توجه هنرمندان ایران بوده است و ” آبی ایرانی ” در هنر معاصر و مدرن نیز حضـور تاثیرگذاری داشته است و در آثار هنـرمندان معاصر ایران این رنـگ فراوان دیده میشود.

kashi irani

نمایشـــگاه آبی ایرانی (Persian blue ) مروری خواهد داشت بر چهار نســل هنرمندان ایـــرانی که در آثـارشـان از رنگ لاجوردی وطیــف های مختلف رنگ لاجوردی و آبی استفاده کرده اند . نمایشگاه آبــــی ایـــرانی در دیماه ۱۳۹۴ در مـــوزه هنرهای معاصر اهواز برگزار خواهد شد واز اساتید و هنرمندان تمامی رشته های هـــنرهای تجسمی دعوت می‌شود آثارشان را برای نمایش و فروش در نمایشگاه آبی ایرانی (Persian blue ) به موزه هنرهای معاصر اهواز ارسـال کنند.

نوشته‌های پیشنهادی

معرفی کتاب روانشناسی هنرهای تجسمی

روان‌شناسی هنرهای تجسمی، چشم، مغز، و هنر

روان‌شناسی هنرهای تجسمی، چشم، مغز، و هنر معرفی کتاب روان‌شناسی هنر مشخصات کتاب: نام: روانشناسی ...

یک نظر

  1. این کاشی ک نقش کبوتر داره کجای ایران؟؟؟؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.