خانه | خبر | هنر ایران | نمایشگاه آبی ایرانی

مروری بر آثار چهارنسل هنرمندان ایران

نمایشگاه آبی ایرانی

تندیس: نمایشگاه مروری بر آثار چهارنسل هنرمندان ایران ،دی ماه ۹۴ در موزه هنرهای معاصر اهواز برگزار خواهد شد.

لاجــوردی ( آبی ایرانی ) یکی از ســـــایه های رنگ آبـی است که به رنـگ سنــگ لاجورد است . معادن سنگ لاجورد در ایران و افغانستان بوده است.
لاجــوردی را در زبانــهای انگلیسی (Persian blue ) و فرانســوی (bleu person ) و بســـیاری از زبانهای دیـــگر بنام ” آبی ایرانی ” می نامند . این رنگ برای اولین بار در سال ۱۶۶۹ میلادی در انگلستان ” آبی ایرانی ” نامیده شد.
” آبــی ایرانی ” نماد پــاکی ، خلوص ، شکوه ، ایمان و آرامش است که در تاریخ، فرهنـگ و هنر ایـران زمـین از جایـگاه سـترکی برخورداراست و در ادبیات ، معماری ، نگارگری ، تذهیب ، هنرهای سنتی و دسـتی ، نقاشی ، خوشـنویسی و هـنر اسلامی از دیرباز مورد توجه هنرمندان بوده است. در هفت گنبد نظامی اتاق آبـی نمایــش تمثیلی عالم و کالبد انسان است. صحنه درام و تفرقه پذیری و بازیابی وحدت است و راهنمای رستگاری . گنبد فیروزه ای نماد تخیل است. سـفر روحانی بــهرام از گنبد سیاه آغاز می شود و با گذر از میان گنـبـد های زرد ، سـرخ ، آبــی ، و در نهایت از ســـفید می گذرد. در حقیقت این گذر روح سالک است که از وادی عرفان می گذرد و در نهایت به پـاکی و خلوص می رسد و پس از عبور از سفید که مجموع همه رنگهاست به ســرزمین دوست نائل می شود. در تذهیب رنگ طلا نماد خداوند بوده که نورالسماوات و الارض است و جلوه ظــهورش در عالم رنگ لاجورد است . در کاشیـکاری رنگ اصــلی که نگهدارنده هــمه رنـگهاست، لاجورد است.

بدلیل حس پاکی، خلوص، شکوه، اشراقی و ایرانی رنگ لاجوردی همیشه مورد توجه هنرمندان ایران بوده است و ” آبی ایرانی ” در هنر معاصر و مدرن نیز حضـور تاثیرگذاری داشته است و در آثار هنـرمندان معاصر ایران این رنـگ فراوان دیده میشود.

kashi irani

نمایشـــگاه آبی ایرانی (Persian blue ) مروری خواهد داشت بر چهار نســل هنرمندان ایـــرانی که در آثـارشـان از رنگ لاجوردی وطیــف های مختلف رنگ لاجوردی و آبی استفاده کرده اند . نمایشگاه آبــــی ایـــرانی در دیماه ۱۳۹۴ در مـــوزه هنرهای معاصر اهواز برگزار خواهد شد واز اساتید و هنرمندان تمامی رشته های هـــنرهای تجسمی دعوت می‌شود آثارشان را برای نمایش و فروش در نمایشگاه آبی ایرانی (Persian blue ) به موزه هنرهای معاصر اهواز ارسـال کنند.

نوشته‌های پیشنهادی

معرفی کتاب روانشناسی هنرهای تجسمی

روان‌شناسی هنرهای تجسمی، چشم، مغز، و هنر

روان‌شناسی هنرهای تجسمی، چشم، مغز، و هنر معرفی کتاب روان‌شناسی هنر مشخصات کتاب: نام: روانشناسی ...

یک نظر

  1. این کاشی ک نقش کبوتر داره کجای ایران؟؟؟؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مزایای عضویت در خبرنامه آوام‌مگ را میدانید؟
دریافت بهترین مطالب وب سایت آوام مگ
ما هم از اسپم متنفریم و مطمئن باشد مشخصات شما امن خواهد بود.