پنجشنبه , ۶ تیر ۱۳۹۸
خانه | نامه‌های نیمه ماه | نامه نیمه اردیبهشت | جاوید رمضانی

امروز جامعه‌ی هنری

نامه نیمه اردیبهشت | جاوید رمضانی

نامه نیمه اردیبهشت
هر مقوله‌ای در هستی نقطه فساد خود را در درون خود پرورش می‌دهد و هنر از این اصل مبرا نیست. این روزها اراده‌ای در سطح گردانندگان و متولیان هنر دیده می‌شود دال بر صیانت روح هنر و ارکان آن در سطح جامعه البته با تصمیماتی خام دستانه.

editors choice ramezani مسئله حذف نقاشی از دروس هنرستانی و قضیه واگذاری موزه هنرهای معاصر از این دست جریانات است.  واکنش جامعه هنری و هنرمندان بسیار جالب و قابل تقدیر است که گویای شکل گیری فضایی دمکراتیک می‌باشد که منجر به مسکوت ماندن این تصمیمات گردیده. اما باید توجه داشت که هر اراده‌ای  برای اصلاح و مراقبت دو وجه دارد وجهی بیرونی و وجهی درونی از جنس تزکیه و مراقبه.  بر اساس حاکم شدن فضای سود آوری در این سال‌ها بدیهی است که زنبوران گرد شیرینی را افزایش می‌دهد و کم توجه ‌ای به مقوله کیفیت آموزش در مراکز آموزشی منجر به حذف رشته‌های بی‌حاصل می‌گردد.

فروپاشی‌آبروی هنر در زد و بندهای اقتصادی و حباب ‌سازی‌های وسیع و بورس بازی خارجی از یک سو، عدم همدلی و رقابت ناجوانمردانه در گالری‌ها و مراکز و انجمن‌ها از سوی دیگر و ناکارآمدی متولیان دولتی در جلوگیری از فساد همگی میتواند از این دست تصمیمات کلان بدون بررسی و ساده انگارانه را شکل دهد. پرداختن به آسیب شناسی فضای هنر نیازمند همدلی و مشاوره به دور از مصلحت اندیشی سبکی و گروهی و فردی است که باید از دل هنرمندان و مجامع هنری شکل بگیرد امروز ما با نسلی مواجه هستیم که ره‌یافت‌های سنتی و قومی را به کنار گذارده و برای رسیدن به رفاه اقتصادی و امنیت مادی تمام همت خود را جزم کرده و این مسئله آینده‌ای نه چندان روشن را رقم خواهد زد. معرفت و زیبایی در هنر و زندگی فضیلت انسانی را شکل می‌دهد آنچنان که ایرانیان از دیرباز به آن پرداخته‌اند امروز خویش آگاهی حتی فراتر از زیبایی، متر هنر گردیده است و معاصریت منوط به این خویش آگاهی شده.

وسوسه تملیک تابلویی از استادی که عمری در رنج کسب معرفت و دغدغه انسان‌ها به سر برده به آنجا کشیده است که تمام ارزش‌های هنرمند را زیر پا می‌گذارد و جفای چگونه زیستن هنرمند وجه رایج این تبادلات شده. گویا او انسانی فراتر از امروز بوده است و باید در ساحت تقدس ماورایی دیده شود. تا ارزش مادی کارش را افزایش دهیم . اگر سهراب و لاشایی و محصص بودند به امروز جامعه‌ی هنری و متولیان این هنر در جامعه چه میگفتند.

توجه به تزکیه درونی اجتماعی هنرمندان، همدلی و مشاوره، ایجاد فضای گفتگو و احترام  توجه به آموزه های نسل فعلی،حرکتهای فرهنگی به دور از انتفاع وبسترساز، نوسازی شیوه‌های آموزشی عزمی فراتر ازواکنش‌های رسانه‌ای و لحظه‌ای می‌طلبد.

جاوید رمضانی ۱۵ اردیبهشت

honar

نوشته‌های پیشنهادی

درس هایی برای هنربانان

درس‌هایی برای هنربانان | موقعیتی برای تولید و بیان حقیقت

پرونده‌ی درس‌هایی برای هنربانان | قسمت هشتم گشتار، موقعیتی برای تولید و بیان حقیقت نویسنده:  ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مزایای عضویت در خبرنامه آوام‌مگ را میدانید؟
دریافت بهترین مطالب وب سایت آوام مگ
ما هم از اسپم متنفریم و مطمئن باشد مشخصات شما امن خواهد بود.