سه شنبه , ۳۰ مهر ۱۳۹۸
خانه | خبر | نمایشگاه انفرادی آیدین آغداشلو در گالری اثر

پس از چهل سال

نمایشگاه انفرادی آیدین آغداشلو در گالری اثر

آیدین آغداشلو پس از ۴٠ سال در یک نمایش انفرادى، نقاشى هایش را به تماشا مى گذارد ؛ دیوارهاى گالرى اثر ، عصر جمعه ٢٣ آبان ٩٣ میزبانى آثار آغداشلو را به عهده دارند.

در این نمایشگاه ١١ نقاشى و یک مجسمه ارائه مى شود که استاد نقاش اکثر آنها را براى نمایش روى دیوارهاى گالرى اثر در دو سال اخیر خلق کرده است که این خود گویاى اهمیت مضاعف این نمایشگاه است.
آغداشلو نمونه هایى شاخص از مهمترین مجموعه نقاشى هایش را در اثر ارائه مى کند که هم به نوعى مرورى بر آثار اوست و هم از گفتمان اندیشه پردازى مى گوید که او در نیم قرن گذشته بر آن تاکید کرده است.
بیشترین سهم این نمایشگاه به معروف ترین مجموعه آغداشلو ، خاطرات انهدام ، اختصاص دارد، آن سان که از میان ١١ نقاشى ١٠ اثر از همین مجموعه است ؛ البته روایت هاى نقاش از این خاطرات ، تنوع تصویرى و ساحت هاى معنایى وسیعى دارد و از « زمستان » گرفته تا مینیاتورهاى مچاله ، چهره هاى دفرمه ، عشاق دست نیافتنى حتى نقاشى نابى از « مادر » را در برمى گیرد که جذابیت هاى نمایشگاه را دوچندان مى کند؛ علاوه بر این ،  اثر معما از مجموعه «سال هاى آتش و برف» نیز روى دیوار خواهد بود.
جالب اینجاست که هشت اثر این نمایشگاه در دو سال اخیر خلق شده اند و براى نخستین بار به تماشا درمى آیند ؛ قدیمى ترین تابلوى حاضر ، اثر «عشاق » است که در سال ۵٩ آفریده شده است ؛ تابلوى نوستالژیک دیگر ، نقاشى معروف « تک چهره مادر نقاش » است که استاد نقاش در سال ۶٠ با تکنیک گواش و مداد رنگى روى مقوا از مادرش به ثبت رسانده است.
آیدین آغداشلو متولد ١٣١٩ در رشت است ؛ او نقاشى را از پنج سالگى شروع کرده و نخستین تابلویش را در ١۴ سالگى به فروش رساند ؛ او سال ٣٨ وارد دانشکده هنرهاى زیباى تهران شد اما یک سال پیش از فارغ التحصیلى آن را رها کرد ؛ آغداشلو از سال ۵٣ به تربیت شاگرد و نیز تدریس تاریخ هنر همت گماشت و در این راه نیز توفیق هاى بزرگ داشت : ۵٠٠٠ شاگرد و بیش از ۴٠٠ مقاله تخصصى که در هفت جلد کتاب به زیور طبع آراسته شده است ؛ نخستین و آخرین نمایش انفرادى او در سال ۵۴ در تهران بر پا شد ؛ اما او دو بار خارج کشور نمایشگاه انفرادى داشت: سال ٨۵ در تورنتو کانادا و سال ٩٢ در بنیاد فرجام دوبى.
آیدین آغداشلو فقط یک نقاش نیست ، او کارشناس مبرز هنرهاى اسلامى، مرمت کار برجسته آثار قدما ، مدرس تاریخ هنر و نقاشى و گرافیست است و علاوه بر این  سه برنامه تلویزیونى موفق درباره هنر ایران تهیه کرده که در حافظه جمعى جامعه هنرى به یادگار مانده است.
نمایشگاه آیدین آغداشلو پس از افتتاحیه در عصر جمعه ٢٣ آبان ، تا ٢١ آذر ماه در نگارخانه اثر واقع در خیابان ایرانشهر، خیابان برفروشان، رو به روى خانه هنرمندان، پلاک ١۶ دایر خواهد بود و علاقمندان مى‌توانند یکشنبه تا پنجشنبه ساعت ١١ تا ٢٠ و جمعه‌هاى غیر افتتاحیه ١۶ تا ٢٠ ( اثر شنبه‌ها تعطیل است ) از این آثار دیدن نمایند.

منبع: آرتنا

نوشته‌های پیشنهادی

جیمی نلسون

آنچه بر عکس می‌نماید

آنچه بر عکس می‌نماید | جیمی نلسون عکاسان امروز جهان سایت تندیس ترجمه امیر کوشا ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مزایای عضویت در خبرنامه آوام‌مگ را میدانید؟
دریافت بهترین مطالب وب سایت آوام مگ
ما هم از اسپم متنفریم و مطمئن باشد مشخصات شما امن خواهد بود.