پنجشنبه , ۴ بهمن ۱۳۹۷
خانه | نقدوبررسی | گزارش نمایشگاه | از دیر از دور/گالری افرند

از دیر از دور/گالری افرند

  • نمایشگاه انفرادی طراحیaz dur az dir 5
  • عنوان: از دیر از دور
  • هنرمند: بهمن بروجنی
  • گالری افرند
  • 7 – 14 آذر 

موضوع بیشتر کارهای بهمن بروجنی، در عین باور به اصالت نقاشی، ازدحام مردم و سرزندگی در ازدحام است. مردمی شاد و شلوغ در همه نقش­ها حضوری پر سر و صدا دارند. ورق­های پرماجرای کارهایش نه فقط حاوی عناصر مألوف ترکیب­‌بندی است بلکه توجه بیینده را، با اندکی دگرگونی در همین عناصر، به قواعدی نوپدید نیز جلب می­‌کنند؛ چابک‌دستی، هم­اندازه‌­گی خطوط، اشکال تکرار شونده، اهمیت نقطه و ایجاد حرکت  بوسیله‌­ی منحنی­ و مستقیم­های خطوط، خوش­ نشستنِ تیره و روشن که مجموعا نوعی شادابی به نقش­ها می­دهد از اصول Calligraphy نیز آبشخور دارند. او که آموختن نقاشی را در کودکی نزد امیر هوشنگ خان بختیار آغاز کرده، بخت این را هم داشته که در ادامه راه از  استادانی چون هانیبال الخاص عشق به زندگی و مردم و پرکاری و غیرت نقاشی بیاموزد، و از هم­نشینی و شاگردیِ استادی چون شکوه ریاضی اصول نقاشی مدرن را، و از استاد علی­ اکبر  کاوه خط را.
کارهای این دوره بهمن بروجنی گرایش تازه­ای را در شیوه بیان نشان می­دهد که نیرومند و موثر است؛ اساس این گرایش آشتی میان روح خط (Calligraphy) و عناصر نقاشی است که با آن نظام زیبایی­شناختی ویژه­ای را می­سازد. او در این نظام به راحتی با مخاطب خود گفتگو می­‌کند. ترکیب­‌بندی­‌هایش از ریتم تند و شلوغ زندگی امروزی برخوردارند. شلوغیِ کارها، از لحاظ انتقال مفهوم موجه، و از جنبه دیداری خوشایند است.
بروجنی پس از سال­ها  دوری از میهن به میان دوستان و شاگردانش بازگشته، و بی­ که سفر و تغییر جا باعث وقفه­‌‌ای در کارش شود، ادامه داده و کار کرده و به نمایش گذاشته است تا ما بدانیم که هنوز جوان و پویاست، و با زبان او امروز و اینجا را نیز می­‌توان گفت.

ترانه صادقیان بروجنی‌‌
3 آذر 1393

 

az dur az dir 2

az dur az dir 4

az dur az dir 3

نوشته‌های پیشنهادی

بصیرا بلبلی اموزشگاه تیوا

گفتگو با بصیرا بلبلی مدیر هنری آموزشگاه تیوا

گفتگو سایت تندیس با بصیرا بلبلی مدیر هنری آموزشگاه تیوا • خودتان را معرفی کنید ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مزایای عضویت در خبرنامه آوام‌مگ را میدانید؟
دریافت بهترین مطالب وب سایت آوام مگ
ما هم از اسپم متنفریم و مطمئن باشد مشخصات شما امن خواهد بود.