اسامي راه‌یافتگان به دوسالانه مجسمه‌های شهری

اسامی راه یافتگان به نمایشگاه چهارمین دوسالانه مجسمه های شهری اعلام شد.
دکتر جمال کامیاب، مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر تهران، از انتخاب 221 اثر برای حضور در بخش نمایشگاهی این دوسالانه خبر داد.
به گزارش تنديس به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل سازمان زیباسازی شهر تهران؛ دکتر کامیاب با اعلام این خبر گفت: هیات انتخاب این دوسالانه متشکل از بهروز دارش، ایرج محمدی، حمید شانس، رضا قره‌باغی و ریما اسلام‌مسلک؛ با بررسی 1176 اثر رسیده به دبیرخانه طی چهار روز داوری، 221 اثر را برای بخش نمایشگاهی این دوسالانه انتخاب کردند.
وی با اشاره به رشد کمی هنرمندانی که آثار خود را برای حضور در این رویداد ارائه کردند، گفت: 580 هنرمند در این دوره از دوسالانه آثار خود را در سامانه دوسالانه ثبت کردند که رشد 45 درصدی را نسبت به دوره گذشته این رویداد هنری نشان می‌دهد. این درحالی است که بر اساس نظر هیات انتخاب که در اداوار گذشته این دوسالانه نیز حضور داشتند، آثار این جشنواره از رشد کیفی قابل توجهی نسب به دوره‌های پیشین برخوردار بود و بر همین اساس هیات انتخاب با دقت بالایی به ارزیابی آثار پرداختند.
مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر تهران، با اشاره به توجه هنرمندان مجسمه‌ساز به اهداف این دوسالانه که در فراخوان این رویداد آمده بود، گفت: مجسمه‌سازان به خوبی با مطالعه فراخوان آثار خود را خلق کرده بودند و با توجه به رویکرد این دوره از دوسالانه که توجه به فرهنگ ایرانی – اسلامی و ترویج آثار روایی همچون داستان‌های ملی ومذهبی و همچنین نوآوری و خلاقیت در زمینه ایده و روش اجرایی و کاربرد مواد و مصالح جدید و ارتباط طرح و ایده با توجه به هویت معماری و فضاهای شهری بود، دست به آفرینش هنری زدند که به وفور آثاری با این رویکردها را در میان آثار ارسالی به دوسالانه شاهد بودیم.
دکتر کامیاب با توجه به کیفیت آثار و محدودیت‌های نمایشگاهی دوسالانه گفت: با توجه به این موضوع که کیفیت آثار ارسال شده فراتر از نظرها بود و از آنجا که قصد داشتیم که مخاطبی که وارد فضای نمایشگاهی می‌شوند در فرصتی که دارند از تمامی آثار دیدن کنند، شرایط سختگیرانه‌ای را در مرحله ارزیابی اعمال کردیم و نهایتا 221 اثر را برای بخش نمایشگاهی انتخاب و حتی مجبور شدیم تا مرحله ارزیابی دیگری را نیز برای بخش نمایشگاهی دوسالانه اعمال کنیم.
وی افزود: از آنجا که در مرحله اولیه بر اساس تصویر آثار ارزیابی‌ها صورت گرفت، قصد داریم در زمان که هنرمندان ماکت آثار خود را ارائه می‌دهند نیز یک مرحله انتخاب در نظر بگیریم تا شاهد نمایشگاهی با کیفیت بیشتر باشیم. البته در زمان ارزیابی آثار باتوجه به اینکه با ایده‌های نو و خلاقانه خوبی روبرو شدیم این فرصت را هم به هنرمندان دادیم تا بتوانند در تشریح کار خود به هیات انتخاب توضیحاتی را ارائه دهند.
مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر تهران با اشاره به نصب این آثار در سطح شهر گفت: تمامی آثاری که به این رویداد ارائه شدند قابلیت حضور در سطح شهر را دارا هستند، اما از آنجا که نحوه اجرا اثر در محیط شهری و توانایی اجرای آن مقوله متفاوتی است، آثار برگزیده برای حضور در فضای شهری دوباره از سوی شورای فنی و تخصصی سازمان زیباسازی بررسی خواهند شد.
دکتر کامیاب همچنین با اشاره به اینکه برای هنرمندان جوانی که آثار آنها برای اجرای در شهر انتخاب شوند، استاد راهنما در نظر گرفته خواهد شد؛ افزود: اجرای یک اثر در مقیاس شهری نیازمند توانایی و تجربه است که این امر از سوی شورای تخصصی سازمان بررسی می‌شود و ما این امکان را مهیا کرده‌ایم که هنرمندان جوانی که تجربه کافی برای اجرای کار خود ندارند بتوانند با مشاور اساتید آثار خود را ارائه دهند.
مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر تهران با بیان اینکه دوسالانه مجسمه‌های شهری محل ارائه بهترین خلاقیت‌هاست گفت: این دوسالانه به نوعی تاریخ‌نگاری مجسمه‌های شهری است و مکانی است که می‌توان با مراجعه به آن الگویی برای تاریخ مجسمه‌های شهری‌مان بدست آورد.
وی در پایان گفت: ما در سازمان زیباسازی جشنواره‌های متعددی در زمینه هنرهای شهری داریم که هنرمندانی که آثار آنها به این دوسالانه راه نیافته است، می‌توانند در این رویدادها شرکت کنند. اما آنچه که برای ما در چهارمین دوسالانه مجسمه‌های شهری مهم بود بحث کیفیت است و برای همین معتقدیم که این دوسالانه مکانی برای حضور بهترین‌هاست.
لازم به یادآوری است؛ چهارمین دوسالانهٔ مجسمه‌های فضای شهری به ریاست جمال کامیاب بهمن‌ماه در تهران برگزار خواهد شد.
برای مشاهده اسامی راه یافتگان به نمایشگاه چهارمین دوسالانه مجسمه های شهری ، اینجا را کلیک نمایید.

منبع: سازمان زيباسازي شهر تهران

نویسنده