سه شنبه , ۳۰ مهر ۱۳۹۸
خانه | اقتصاد هنر | سپهری هم‌چنان چشم و چراغ بازار هنر ایران

نهمین حراج تهران در هتل پارسیان آزادی برگزار شد

سپهری هم‌چنان چشم و چراغ بازار هنر ایران

سپهری هم‌چنان چشم و چراغ بازار هنر ایران
نهمین حراج تهران در هتل پارسیان آزادی برگزار شد

سایت تندیس به قلم حافظ روحانی

9 th tehran auction sepehri
در میانه‌ی جام‌جهانی ۲۰۱۸ روسیه و در بحبوحه‌ی انتشار اخبار مختلف و پخش شایعات متعدد اقتصادی نهمین دوره‌ی حراج آثار هنری ایران در هتل پارسیان آزادی برگزار شد. حراجی که با خروج ناگهانی دو اثر از حراج آغاز شد تا نخستین نشانه‌ها از نوسانات بازار ارز حتی پیش از شروع کار، اثراتش را نشان دهد. گویا مالکان دو اثر درخواست کرده بودند تا با توجه به نوسانات قیمت ارز برآورد حراج تغییر کند. اتفاقی که در نهایت به خروج دو اثر، یکی از علی‌اکبر صادقی و دیگری از بهجت صدر از حراج نهم منجر شد.
اما این دو اثر تنها بازماندگان حراج نبودند؛ از مجموع ۷۸ اثر باقی مانده در حراج، در نهایت دو اثر، یکی از شارل حسین زده‌رودی، هنرمند برجسته‌ی ساکن فرانسه و دیگری از کوروش شیشه‌گران به فروش نرسیدند. با همه‌ی این‌ها مجموعه فروش حراج نهم به ۳۱۳,۷۸۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال رسید که به نسبت حراج هفتم با مجموع فروش ۲۶۱,۱۳۰,۰۰۰,۰۰۰ نشان از افزایش ۵۲,۶۵۰,۰۰۰,۰۰۰ ریالی داشت. یعنی در طول یک سال از حراج تابستانه‌ی پیشین حراج تهران ۱۶٫۷ درصد افزایش فروش داشته است.SohrabSepehri 100x300cm
بنا بر انتظار، رکورد حراج نهم – به مانند تمامی حراج‌های تابستانه – از آن سهراب سپهری بود. به این ترتیب بود که نقاشی عریضِ منحصر به فرد این نقاش و شاعر فقید به قیمت ۵ میلیارد و صد میلیون تومان چکش خورد تا هم‌زمان رکورد فروش آثار سهراب سپهری را دو میلیارد تومان افزایش دهد و هم رکورد گران‌ترین اثر در ادوار حراج تهران را جابه‌جا کند و به‌طبع گران‌ترین اثر حراج نهم باشد. با این‌حال این رقم تنها ۱۰۰ میلیون تومان از برآورد حراج که بین ۵ تا ۶ میلیارد تومان بود، بالاتر رفت. به این ترتیب در حالی که در نخستین دوره‌های حراج تهران شاهد افزایش قیمت‌ها بودیم، این دوره از حراج هم به‌مانند دوره‌های اخیر کم‌تر با افزایش شدید و صعودی قیمت اساتید و بزرگان هنر مدرن و کلاسیک ایران مواجه بودیم.

HoseinZenderoodi 120x150cm
شارل حسین زنده رودی

در میان پنج اثر گران نهمین حراج، یک اثر نقاشی‌خط ممتاز از شارل‌حسین زنده‌رودی با ثبت رکورد ۲ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان، اثری دیگر از سهراب سپهری با قیمت ۱ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان، نقاشی نه چندان بزرگی از زنده‌یاد منصور قندریز با فروش ۱ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان و اثری بزرگ از زنده‌یاد رضا مافی با قیمت ۱ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان به فروش رسیدند.

Ghandriz 90x120cm
منصور قندریز

با این‌حال هر ۵ اثر مذکور هم با قیمتی نزدیک به برآورد اولیه‌ی حراج چکش خوردند تا حراج نهم لااقل شاهد شگفتی بزرگی از افزایش شدید قیمت‌ها نباشد. نکته‌ی مهم اما این حقیقت است که یک ششم کل مبلغ فروش حراج نهم به دو سهراب سپهری اختصاص دارد و این یعنی اهیمت نام سپهری در بازار هنر ایران.

SohrabSepehri 80x130cm
سهراب سپهری

روند فروش ۵ اثر بعدی حراج هم کم‌و‌بیش بر همین سیاق بود، با این تفاوت که دو اثر از زنده‌یاد فریده لاشایی و یک اثر از منیر فرمان‌فرماییان ۱۵۰ میلیون تومان بالاتر از برآورد بیشینه‌ی حراج چکش خوردند.

Farmanfarma
منیر فرمانفرماییان
FaridehLashaei 160x160cm
فریده لاشایی

دو اثر حتی پایین‌تر از برآورد کمینه‌ی حراج به فروش رسیدند، اثری از جلیل رسولی که ۱۰ میلیون تومان کم‌تر از برآورد حراج، ۱۹۰ میلیون تومان چکش خورد و اثری از جعفر روح‌بخش که ۲۰ میلیون کم‌تر از رقم برآورد شده به فروش رسید. هیچ‌کدام از دو اثر از نمونه‌های عالی و ممتاز آثار دو هنرمند نبودند.

RasoolJalil 190x240cm
جلیل رسولی
JafarRoubakhsh 79x98
جعفر روح‌بخش

با این‌حال حراج نهم شاهد افزایش صعودی آثار چند هنرمند هم بود؛ آب‌رنگی نسبتاً بزرگ از زنده‌یاد یرواند نهاپتیان که ۲۰ میلیون بالاتر از برآورد بیشینه فروش رفت، تابلویی بزرگ از سیراک ملکونیان که ۱۵۰ میلیون تومان گران‌تر از برآورد اولیه چکش خورد یا کاری از فرشید ملکی که ۲۰ میلیون گران‌تر از برآورد اولیه‌اش قیمت خورد. با این‌حال دو اثر نیز با جهشی صعودی مواجه شدند؛ یکی اثری بزرگ از محمد زنگنه بود که ۱۰۰ میلیون تومان به فروش رسید، در حالی که حراج قیمت ۳۰ تا ۴۰ میلیون تومانی را برای آن پیشنهاد کرده بود و دیگری مجسمه‌ای سفالی از پرویز تناولی از مجموعه‌ی سیمرغ که ۲۹۰ میلیون تومان چکش خورد. برآورد حراج برای این اثر ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیون تومان بود. یعنی هر دو اثر حدوداً دو برابر برآورد اولیه به فروش رسیدند.

Melkonian 198x198cm
سیراک ملکونیان
Yervand 54x74cm 1
یرواند نهاپتیان
MahmoudZanganeh 100x150cm
محمود زنگنه
FarshidMaleki  97x76cm
فرشید ملکی
Tanavoli
پرویز تناولی

نهمین دوره‌ی حراج تهران در حالی به پایان رسید که وضعیت اقتصادی کشور، کم‌و‌بیش به همان سمتی می‌رود که در نخستین دوره‌های حراج آثار هنری ایران در سال‌های ۱۳۹۱ و ۹۲ شاهد بودیم. آیا این شرایط تأثیری در حراج‌های آینده‌ خواهند داشت؟ باید نشست و دید.

zarringhalam
حسن زرین قلم
برآورد قیمت : ۱۲۰ – ۸۰
قیمت فروش : ۴۲۰ میلیون تومان

نوشته‌های پیشنهادی

یازدهمین حراج تهران

۶ اثر در یازدهمین حراج تهران فروخته نشد!

6 اثر در یازدهمین حراج تهران فروخته نشد! 7 هنرمند برای نخستین بار در حراج ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مزایای عضویت در خبرنامه آوام‌مگ را میدانید؟
دریافت بهترین مطالب وب سایت آوام مگ
ما هم از اسپم متنفریم و مطمئن باشد مشخصات شما امن خواهد بود.