دوشنبه , ۳۱ تیر ۱۳۹۸

گزارش تصویری از نمایشگاه روز ششم نقاشی های حسنیه رومی در نگارخانه ثالث

روز ششم

روز ششم
گزارش تصویری از نمایشگاه روز ششم نقاشی های حسنیه رومی در نگارخانه ثالث

سایت تندیس

hossnieh roomi 3

 

نمایشگاه نقاشی های حسنیه رومی از ۲۰-۲۵ مهرماه ۹۷ در گالری ثالث در معرض بازدید عموم قرار گرفته است. حسنیه رومی متولد ۱۳۵۸ است و از ۱۳۹۲ تا کنون در نمایشگاه های گروهی بسیاری در ایران، فلورانس و آتن شرکت داشته و اینک نمایشگاه انفرادی خود با عنوان «روز ششم» را در گالری ثالث برپا داشته‌است.

آثار رومی نقاشی‌هایی در ابعاد بزرگ هستند، با تکثر رنگی و استفاده از رنگ‌های فام، به همراه نقشمایه‌های گیاهی برگرفته از مینیاتور ایرانی در ترکیب با فیگور و پرتره و یا بدون آن.

مهدی تدینی در گزاره‌ای که بر این نمایشگاه نوشته می‌گوید: « رهایی به آن معنای تامّ و اسطوره‌ای خود تنها در بامداد آفرینش وجود داشته است. از همان دم که آدمی از بوتۀ خلقت بُرون آمد و در مسیر زمان گام نهاد، دمادم خود را بر تار و پودی از زمان و مکان گره می‌زد. فرهنگ و تمدن، زندگی اجتماعی و آیین شهروندی، فرش عظیمی را گرداگرد وجود آدمی تنید که فرد تنها یکی از هزاران گره آن بود. این‌ فرورفتگی در زمان و مکان، این رشته‌های ناپیدا که از درون کالبد آدمی می‌گذرد، چونان صلیبی انسان را به چارمیخ خود می‌کشد. در بی‌کرانِ واقعیت هیچ راهی برای رهیدن از این بار گران نیست و تنها تخیل هنرمندانه می‌تواند تصویر و خیالی رهیده‌ازقفس برای انسان بازآفرینی کند. و این همان کاری است که حُسنیۀ رومی بر بوم خود می‌آفریند…

 

او همۀ این گره‌های زمانی و مکانی را از دست و پای وجود می‌گشاید و آدمی را در فیگورهایی زنانه، رها، فرورفته در خلسه، بی‌وزن و بی‌خویش، در عالمی پیشازمانی و پیشامکانی به تصویر می‌کشد. او انسان را به نیمروز آفرینش می‎برد، به لحظه‌ای که آفتاب هستی تازه تابیدن گرفته است و موجودات در گستره‌ای هزاررنگ یک به یک آفریده می‌شوند. اَشکال مبهم و رنگ‌های در هم آرام آرام شکل می‌گیرند و گیاهان و جانواران بستری رنگارنگ از باشندگان را پدید می‌آورند. و اینک، در لحظۀ اوج آفرینش، نوبت انسان است تا در «روز ششم» آفریده ‌شود، انسانی فارغ از بار هستی و رنج‌های زمان و مکان…»

نوشته‌های پیشنهادی

نمایشگاه یزدان سعدی

شاهنامه خوانی سعدی برای حافظ در گالری ثالث

شاهنامه خوانی سعدی برای حافظ  گالری ثالث نمایشگاه یزدان سعدی با عنوان «شاهنامه خوانی برای حافظ» ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مزایای عضویت در خبرنامه آوام‌مگ را میدانید؟
دریافت بهترین مطالب وب سایت آوام مگ
ما هم از اسپم متنفریم و مطمئن باشد مشخصات شما امن خواهد بود.