پنجشنبه , ۳۰ خرداد ۱۳۹۸
خانه | پژوهش | ده اثر هنری تاثیرگذار بر هنر معاصر | بخش دوم

هنر معاصر در ده اثر

ده اثر هنری تاثیرگذار بر هنر معاصر | بخش دوم

پرونده هنر معاصر در ده اثر
ده اثر هنری تاثیرگذار بر هنر معاصر | بخش دوم
گزیده‌ای از کتاب «تصویر بزرگ» نوشته‌ی «مَتیو اِزریل»
آوام مگ: ترجمه‌ سارا اوسطی

4- ویک مونیز Vik Muniz

artsy 4
Marat (Sebastião), 2008

جاردیم گراماچو، یک قطعه زمین 321 هکتاری درحاشیه‌ی شمالی ریودوژانیرو، بزرگترین فضای دفع زباله در جهان بود. پیش از اینکه در سال 2012 تعطیل شود. بین سال‌های 2007 تا 2010، جاردیم یک استودیو برای مونیز (هنرمند) متولد برزیل، و ساکن نیویورک و ریو شد. آثار هنری که در آن محل ساخته شد، مجموعه‌ای به نام تصاویر زباله را ایجاد کرد که تصاویر نمادینی از تاریخ هنر را با استفاده از زباله‌های جمع‌آوری شده بازیابی می‌کردند.

کار مونیز چندین سوال مهم در مورد هنر معاصر را مطرح می‌کند. اصول اخلاقی یک امکان مناسب برای شروع است، به ویژه در مورد همکاری با بخش‌های حاشیه‌نشین یا فقیرتر جامعه،که تمرینی برای هنرمندان معاصر علاقه‌مند به هنر اجتماعی است. “تصاویر زباله” همچنین در زیبایی‌شناسی هنر سیاسی معاصر نیز تعمق می‌کند. کار مونیز سیاسی است، اما از تبلیغات مستقیم اجتناب می‌کند و با حفظ لایه‌های مفهومی گوناگون از طریق فرایندهای ساخت پیچیده خود، این‌کار را انجام می‌دهد. به طورگسترده، این ویژگی هنر سیاسی امروز است- که برای دستیابی به موفقیت در یک دیدگاه انتقادی و به خصوص بازار خرید و فروش، نمی‌تواند پیام رسانیِ خیلی ساده یا خیلی پیچیده‌ای داشته باشد.

5- کی‌هایند ویلی Kehinde Wiley

artsy 3
Napoleon Leading the Army over the Alps, 2005

منتقدان، اغلب نقاشی ویلی و تولید هنری او را به عنوان یک سوال جامع از تاریخ هنر غرب می‌خوانند. همان‌طور که تفسیر می‌شود، ویلی قوانین بد و غلطی را که سیاه پوستان را پست‌تر از دیگران می‌داند رد می‌کند. با اینحال، همانطور که بدون شک خودش نیز می‌داند، کار او پیچیده‌تر از این است. این‌کار، به‌عنوان مثال، فقط کنایه‌ای به تبعیض جنسیتی در اثر اصلی (نقاش نئوکلاسیک ژاک لوئی داوید، ناپلئون در حال عبور از آلپ از سال 1801) نیست، بلکه با ظرافت جنسیت مردانه را به عنوان یک زیرشاخه معرفی می‌کند، چیزی که به ندرت در تاریخ هنر غرب دیده شده‌است.

موفقیت ویلی تنها نمونه‌ای از این است که چگونه هنر آفریقایی- آمریکایی در سال‌های اخیر، پس از قرن‌ها محرومیت، یا (در بهترین حالت) نمایش سردستی، در گالری‌ها، موزه‌ها و دانشگاه‌های آمریکا بیشتر دیده می‌شود. در عین حال، مسائل عمده همچنان ادامه دارند- میزان نمایشگاه‌های انفرادی که برای هنرمندان آفریقایی- آمریکایی اختصاص داده شده است نیز هنوز بسیار کم است، درحالی که ارزش کارهای هنرمندان آفریقایی-آمریکایی تاریخی و معاصر افزایش می‌یابد، این کار هنوز هم در مقایسه با کار هنرمندان سفیدپوست از ارزش کمی در دنیای هنر (از دستاوردها یا وضعیت شغلی مشابه) برخوردار است.

6- آی وی‌وی Ai Weiwei

artsy 5
Remembering, 2009

12 می سال 2008 یک زلزله به بزرگی 7.9، استان سیچوان در چین غربی را ویران کرد و هزاران کودک دانش‌آموز که ساختمان مدرسه‌شان استانداردهای ساختمان سازی کشور را رعایت نکرده بود، از بین برد. دولت از تحقیق خودداری کرد و هنرمند و فعال چینی(Ai) مجبور به اقدام شد. پسرِ یک شاعر که توسط دولت چین محکوم و تبعید شده بود، برای حمایت از آزادی بیان و حقوق بشر، و در ادامه، به چالش کشیدن ارزش‌های فرهنگی چین و اقتدار سیاسی یک جریان خلق آثار هنری را ایجاد کرد.

مهمترین آثار Ai مربوط می‌شود به زلزله، که مجسمه‌های بزرگ مقیاسی ساخته شده از کوله پشتی مدرسه بودند. “یادآوری” شامل نه‌هزار عدد از این کوله پشتی‌های چیده شده بود به طوری‌که آنها جمله‌ی “او با خوشحالی هفت سال در این دنیا زندگی کرد” با حروف چینی نوشته بودند. جایگاه عمومی و برجسته‌ی یادآوری – قرار گیری آن بر نمای خارجی ساختمان Haus der Kunst، یکی از تاثیرگذارترین موزه‌های اروپا در مونیخ– شکی باقی نمی گذاشت که این اثر مورد حمایت موزه است.

“یادآوری” به عنوان یک اثر هنری مینیمال، ماندگار، تاریخی و بسیار احساسی و قدرتمند که نشانگر تواناییِ کار هنری در ارتباط مستقیم با مشکلات سیاسی و اجتماعی است، شناخته می‌شود.

این پرونده ادامه دارد…

منبع: Artsy

قسمت اول این پرونده:

bigpicture

ده اثر هنری تاثیرگذار بر هنر معاصر | بخش اول

پرونده هنر معاصر در ده اثر ده اثر هنری تاثیرگذار بر هنر معاصر | بخش اول گزیده‌ای از کتاب «تصویر بزرگ» نوشته‌ی «مَتیو اِزریل» آوام مگ: ترجمه‌ سارا اوسطی در کتاب «تصویر بزرگ: هنر معاصر در ۱۰ اثر از ۱۰ هنرمند» نوشته ی «مَتیو ازریل» (کیوریتور آرتسی)، ۱۰ اثر هنری که بر پیشرفت هنر معاصر …

۰ comments

در همین ارتباط اینجا بیشتر بخوانید.

نوشته‌های پیشنهادی

خلاصه کتاب مفاهیم عکاسی

خلاصه کتاب مفاهیم عکاسی | نظریه‌ی عکاسی

خلاصه کتاب مفاهیم عکاسی | نظریه‌ی عکاسی قسمت پنجم | بخش اول از فصل دوم  ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مزایای عضویت در خبرنامه آوام‌مگ را میدانید؟
دریافت بهترین مطالب وب سایت آوام مگ
ما هم از اسپم متنفریم و مطمئن باشد مشخصات شما امن خواهد بود.