كتابي درباره گالري‌دارها منتشر شد

[one_third]«هر آنچه می‌خواستید درباره گالری‌دارها بدانید اما جرأت پرسیدنش را نداشتید» نام کتابی است که به تازگی منتشر شده است.[/one_third] به گزارش تنديس به نقل از ایسنا، در این کتاب گفت‌وگوهایی با گالری‌دارهای هنری دنیا منتشر شده و گالری‌دارهایی از کشورهای مختلف درباره نحوه کارشان حرف می‌زنند.
این کتاب را آندریا بلینی تدوین و ارکیده درودی به فارسی ترجمه کرده است.
در بخش سخن ناشر درباره این کتاب آمده است: «گالری‌های هنری در ایران با انگیزه‌های متفاوت در حال شکل‌گیری هستند. توسعه کمی آن‌ها این سوال را به‌وجود آورده است که نقش گالری‌ها در فرآیندهای هنر معاصر ایران چگونه نقشی است. آیا گالری‌ها همانند سایر فعالیت‌های اقتصادی صرفا به عنوان یک مکان عرضه کالای هنری شناخته می‌شوند؟ آیا کسب درآمد مهم‌ترین فعالیت آن‌هاست؟ آیا گالری‌داری یک بستر مقدماتی برای توسعه هنر و کسب شهرت و منزلت اجتماعی است؟
و آیا گالری‌های امروزی می‌بایست خلأ و کم‌کاری فعالیت‌های موزه‌های هنر را مانند موزه «هنرهای معاصر تهران» پر کنند. در این صورت هزینه‌های آنان از چه راهی باید تأمین شود؟
رسالت‌های دیگری هم برای فعالیت‌های گالری‌داران می‌توان تصور کرد. برخی گالری‌های امروز در ایران با تعهدی اجتماعی سعی می‌کنند صرفا با توجه به آن دسته از آثار هنری که در برخورد با پدیده‌های اجتماعی بی‌تفاوت نیستند کارها و هنرمندان خود را انتخاب کنند. گرایش‌های آنان با استقبال گروه‌های دیگری در فضای اجتماعی ایران مواجه شده است.
همه آنچه به عنوان سوال به ذهن می‌آید می‌تواند برای هدف اصلی فعالیت یک گالری مورد توجه قرار گیرد. کتاب حاضر با تنوعی گسترده در نگاه سطوح مختلف فعالیت در گالری را نشان می‌دهد. اگرچه تفاوت جنبه‌های فرهنگی در کشورهای دیگر و نیز آزادی‌های اجتماعی در صحنه هنر، موجب می‌شود تا بستر فعالیت گالری‌داری با آنچه در ایران جریان دارد تمایز داشته باشد اما شباهت‌ها و الگوهای قابل توجهی در این کتاب وجود دارد که نقش یک گالری‌دار را از دلال صرف هنری به جایگاهی بالاتر ارتقا می‌دهد.»
آندریا بلینی نیز در سخنی کوتاه با خواننده ایرانی نوشته است: «در این کتاب گفت‌وگوهایی را می‌خوانید که با برخی از بهترین گالری‌داران جوان دنیا داشته‌ام. طبیعتا هیچ ادعایی مبنی بر کامل بودن و یا فراگیر بودن این فهرست وجود ندارد، اما قطعا مقطعی از نظام هنر معاصر را از دید بازار و فروشندگان آثار هنری در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌دهد. من همچنان با گالری‌داران جوانی آشنا می‌شوم که می‌گویند این کتاب، در زمان تأسیس گالری، از انتخاب هنرمند گرفته تا سیاست و روش‌هایی که برای برنامه‌ریزی و مدیریت گالری به کار می‌برند، کمک بزرگی به آن‌ها کرده است. این موضوع همواره موجب خشنودی من می‌شود چرا که این کتاب را به همین دلیل نوشتم. می‌خواستم ابزار، دانش و به‌خصوص تجربه کسانی را که به طور حرفه‌ای و با موفقیت کامل به این کار مشغول هستند ارائه دهم.»
کتاب «هر آنچه می‌خواستید درباره گالری‌دارها بدانید اما جرأت پرسیدنش را نداشتید» در 280 صفحه با شمارگان 1500 نسخه و قیمت 13هزار تومان در نشر نظر منتشر شده است.

 منبع: ايسنا

نویسنده