سکسه‌های کوچکِ آنی هانن | معرفی عکاسان معاصر

سکسه‌های کوچکِ آنی هانن
آشنایی با عکاسان معاصر در پرونده آنچه برعکس می‌نماید

سایت تندیس: ترجمه امیر کوشامنش


آنی هانن (Anni Hanén)

«پدرم زمانی می‌گفت جهان تو همانند یک تصویر سیاه و سفید است. امّا حالا فکر می‌کنم که قلب من رنگ‌های خود را پیدا کرده است.

درست زمانیکه به همراه خانواده ‌به خانه کودکی‌ام عزیمت کردم، تصمیم به تولید داستان «سکسه‌های کوچک» را گرفتم. از احساساتی که هنوز در خانه جریان داشت عکاسی کردم. از آن باغ و جنگل کنار خانه، از همه آنها عکاسی کردم. این مجموعه عکس، به مثابه یک شعر خلق شد. شعری که از یک نقطه دید شخصی عمیق ساخته و پرداخته شد.» آنی هاننعکاسان معاصر آنی هاننآنی هانن در سال ۱۹۸۲ در لاهتیِ فنلاند متولد شد. در سال ۲۰۱۰ مدرک کارشناسی و در سال ۲۰۱۳ مدرک کارشناسی ارشد خود را از دانشگاه آلتو، دانشکده هنر طراحی و معماری گروه رسانه عکاسی دریافت نمود. پس از فارغ‌التحصیلی، او کار بر روی مجموعه « سکسه‌های کوچک » را آغاز کرد و اولین کتاب عکس خود را تولید نمود.

هانن از اعتبار زیادی در زمینه‌ی عکاسی فاین‌آرت برخوردار بوده و هم‌اکنون عضو هیأت مدیره در اتحادیه عکاسان هنری فنلاند می‌باشد. او از سال ۲۰۱۴ در موزه‌ی عکاسی فنلاند در منطقه هلسینکی کارگاه‌های هنرهای تجسمی و عکاسی متعددی برگزار کرده و در این زمینه تدریس نیز می‌کند. از سال ۲۰۰۴ او در نمایشگاه‌های مختلف انفرادی و گروهی شرکت داشته و کمک هزینه‌های تحصیلی مختلفی دریافت نموده است. او هم‌اکنون در هلسینکی زندگی و کار می‌کند.عکاسان معاصر آنی هاننآثار هانن اشعارِ بصری هستند. اشعاری که مستقیماً از نقطه دید عمیق او برآمده‌اند. این آثار نقطه عطفی جهت درک هر چه بیشتر معنای زندگی می‌باشند. شروع کار عکاسی او معمولاً با یادداشت‌های روزانه او همراه می‌باشد. چیزی که در این بین مهم است قدرت تخیل اوست. هدف او، بوجود آوردن زبان خود در بیان هر داستان می‌باشد.

هانن در پروژه جدید خود با نام « اثر » ردپای خاطرات را نشان داده است. آن خاطراتی که بیان‌گر عواطف، مکان‌ها و انسان‌های درون آن می‌باشد. او این کار را با استفاده از دو روش «سیانوتیپ» و «کلاژ دیجیتال» (و نیز ترکیب مواد و عکاسی استیج) انجام داده است. این روش به او کمک می‌کند تا داستانی را که به طور واضح از واقعیت روز جداست بیان سازد.عکاسان معاصر آنی هانناولین مقاله هانن با نام « سکسکه‌های کوچک » در پاییز سال گذشته توسط ناشر برجسته کتاب، «کورر ورلگ» منتشر شد. در این مقاله بازتاب ترکیب دوران کودکی هانن با دیدگاه کنونی فرزندش، یک دیالوگ بصری بین مادر و فرزند بوجود آورده است. این روش همان زبان مخصوص هانن است که او با کمک فرزندش در این مجموعه بوجود آورده‌اند. زبانی که به وضوح، احساسات، یادها‌ و خاطرات آنها را نمایان ساخته است.عکاسان معاصر آنی هاننهانن در خصوص مجموعه «اثر» می‌گوید: «هدف من از تولید این مجموعه بیان آثار گوناگون خاطرات است. این روند از زندگی روزانه شروع می‌شود، بوسیله شنیدن، دیدن، خواندن یا تجربه چیزهایی که توجه من را به خود جلب می‌کند.  من به عنوان عکاس دوست دارم عکس‌هایم به عنوان یک شعر دیده شوند، شعری که از منظر عمیق شخصی‌ام نشأت گرفته است.

من از لایه‌های شاعرانه مختلف برای بوجود آوردن ریتم‌ها استفاده می‌کنم. برای من مهم است که از یک زبان مشخص برای هر داستانم استفاده کنم. در این کار من از دو روش سیانوتیپ و دیجیتال کالج برای ادغام عناصر و صحنه استفاده می‌کنم. عکس‌های مورد استفاده من بیشتر از آلبوم‌های خانوادگی قدیمی و عکس‌های موبایلی است. اگر چه نقطه شروع کار من نوشته‌های روزمره‌ام است امّا این قدرت تخیل من است که اجازه می‌دهد کارهایم ملموس باشند.عکاسان معاصر آنی هاننفروپاشی و اضمحلال، همراه با نگاه انتقادی به عادت‌های روزانه که معمولاً بدون پرسش باقی مانده‌اند، زمینه و تِم اصلی کارهای من را تشکیل می‌دهند. در عین حال، من می‌خواهم داستانی که به وضوح از واقعیت روزمره جدا شده است را بیان کنم. استفاده من از رنگ آبی چیزی است که نمی‌توانم دقیق آن را توضیح دهم ولی این رنگ در این مجموعه برای درک کارهای من ضروری می‌باشد.»

نمایشگاه‌های انفرادی هنرمند به شرح زیر می‌باشد:

  • اثر، مرکز عکاسی نایکایکا ۲۰۱۸
  • سکسه‌های کوچک گالری کوبرا و والوکوا و پاجوینن و بی‌گالری ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ و ۲۰۱۸
  • باغچه، هلسینکی ۲۰۰۶

آنی هانن جوایز متعددی از جشنواره‌ها و مسابقات عکاسی نظیر دیسکاوری، آرت پروموشن، فریم کانتمپورری، جولیا مارگارت کامرون و نوردیک دریافت نموده و نمایشگاه‌های گروهی متعددی از سال ۲۰۰۹ تاکنون داشته است.عکاسان معاصر آنی هانن

شماره‌های قبلی این پرونده را در لینک‌های زیر مشاهده کنید:

[su_posts id=”55296″ tax_operator=”0″ order=”desc”][su_posts id=”47315″ tax_operator=”0″ order=”desc”][/su_posts]

[su_posts id=”53211″ tax_operator=”0″ order=”desc”][su_posts id=”47315″ tax_operator=”0″ order=”desc”][/su_posts]

[su_posts id=”51372″ tax_operator=”0″ order=”desc”][su_posts id=”47315″ tax_operator=”0″ order=”desc”][/su_posts]

[su_posts id=”49832″ tax_operator=”0″ order=”desc”][su_posts id=”47315″ tax_operator=”0″ order=”desc”][/su_posts]

[su_posts id=”47927″ tax_operator=”0″ order=”desc”][su_posts id=”47315″ tax_operator=”0″ order=”desc”][/su_posts]

[su_posts id=”46010″ tax_operator=”0″ order=”desc”][su_posts id=”47315″ tax_operator=”0″ order=”desc”][/su_posts]

[su_posts id=”44125″ tax_operator=”0″ order=”desc”][su_posts id=”47315″ tax_operator=”0″ order=”desc”][/su_posts]