مرمت و نوسازی موزه هنرهای معاصر تهران در چه مرحله‌ای‌ است

بازدید استادان و روسای انجمن‌های تجسمی از روند بهسازی موزه هنرهای معاصر تهران
مجله هنرهای تجسمی آوام

مرمت موزه معاصر تهران

به گزارش آوام مگ: هنرمندان رشته‌های مختلف هنری به همراه هادی مظفری مدیرکل هنرهای تجسمی و احسان آقایی رییس موزه هنرهای معاصر تهران از مراحل مرمت و نوسازی موزه هنرهای معاصر تهران بازدید کردند. به گزارش روابط عمومی موزه هنرهای معاصر تهران، در این نشست و دیدار که با حضور هادی مظفری مدیرکل هنرهای تجسمی و احسان آقایی رییس موزه هنرهای معاصر تهران برگزار شد هنرمندانی همچون؛ حسین محجوبی، نصرالله افجه ای، کامبیز درمبخش، منیژه آرمین، بهرام کلهرنیا، سیف‌ا… صمدیان، حمید شانس، محمدعلی بنی اسدی، ایرج اسکندری، مهدی حسینی، سعید محجوبی،عباس مجیدی،محبوبه یزدانی،فاطمه کرکه آبادی ، امیر راد و مهندس صالحی حضور داشتند.

در ابتدای این نشست هادی مظفری درباره اهمیت مرمت و بهسازی موزه بعد از 40 سال گفت: در دوره های مختلف کارهایی برای بازسازی و مرمت موزه انجام شده بود اما هیچکدام از کارها بر اساس اصول مرمت موزه‌ای نبود. در اردیبهشت سال 97 تصمیم معاونت هنری واداره کل هنرهای تجسمی مصمم شد تا با همکاری دفتر طرح‌های عمرانی وزارت فرهنگ و ارشاد، کار اساسی مرمت موزه انجام شود. اما برآوردهای اولیه دقیق نبود و به همین دلیل بود که در آغاز شروع مرمت و بازسازی گفته شد که در مدت چند ماه کار مرمت انجام می شود.

مظفری افزود: بعد از بررسی های دقیق دریافتیم که بهسازی و مرمت اساسی موزه زمان بیشتری نیاز دارد. و به همین دلیل کار در جبهه های مختلف موزه آغاز شد. تاکنون حدود 78 درصد از مراحل کار انجام شده و محل گنجینه بعد از انتقال آثار به محل موقت در حال مرمت و بهسازی است.

مجید حبیبی نژاد مدیر کنترل پروژه بهسازی موزه هنرهای معاصر تهران نیز با تصاویر و توضیحات مستند در خصوص مرمت و بازسازی و میزان پیشرفت کار در موزه گفت: کار مرمت موزه در دو فاز اصلی انجام شد، فاز نخست ترمیم و بهسازی ساختمان و به روز رسانی سیستم تاسیسات و نورپردازی گاری‌ها و سیستم های امنیتی بود و فاز دوم هم بهسازی و افزایش فضای گنجینه بوده است.

حبیبی نژاد گفت: حفظ ارزش‌های کالبدی ساختمان موزه برای ما بسیار مهم است و در تمام مراحل کار این مساله مد نظر بود. و مرمت ورق‌های مس در همین راستا انجام شده است. در حال حاضر بیش از 78 درصد از کار مرمت موزه به انجام رسیده است.

در ادامه احسان آقایی رییس موزه هنرهای معاصر تهران نیز گفت: یکی از مهم ترین دغدغه های ما در مرمت موزه، استفاده بهینه از گنجینه و فضاهای موزه بوده است و در برنامه های آینده موزه، حتما بخشی از فعالیت های موزه مربوط به گنجینه خواهد بود.

رییس موزه هنرهای معاصر تهران افزود: یکی از مسایلی که در موزه مغفول مانده بود، کارگاه مرمت بود که در دوره‌ی جدید کارگاه مرمت موزه نیز راه اندازی خواهد شد.

در پایان هنرمندان از بخش‌های مرمت شده موزه هنرهای معاصر تهران بازدید کردند.

نویسنده