نمایش طراحی پیکاسو در گالری واکر آرت

تندیس: طراحی از پابلو پیکاسو با عنوان «اتودی از وسوسه سنت آنتونی» برای اولین‌بار در گالری «واکر آرت» لیورپول به نمایش درآمد.

این اثر امضاء شده بین سال‌های ۱۹۲۲ تا ۲۰۱۱ متعلق به «لوسین فروید» نقاش معروف بوده است، و بعد از آن به موزه ملی لیورپول هدیه شده است در سال ۱۹۰۹ توسط استاد نقاشی اسپانیا خلق شده است.

«اتودی از وسوسه سنت آنتونی» از جمله کارهای نادر پیکاسو با تم مذهبی محسوب می‌شود. به گفته کارشناسان، پیکاسو در این طراحی، با سبک کوبیسم که به تازگی ابداعش کرده بود، بازی می‌کند.

پیکاسو در سال ۱۸۸۱ در شهر مالاگا در اسپانیا متولد شد. او تحصیلات خود را در فرانسه به پایان رساند و نزد پدرش که استاد نقاشی بود، به آموختن گریم پرداخت و در سال ۱۹۰۳ مقیم پاریس شد. وی در سال‌های ۱۹۰۶ تا ۱۹۱۰ به اتفاق ژرژ براک از نخستین کسانی بود که سنجاق و میخ را با هم توام کرد و تخته و اشیای دیگر را نیز به آن افزود. او در کنار هنری ماتیس و مارسل دوشامپ سه هنرمند انقلابی هستند که در دهه‌های نخستین قرن بیستم هنر پلاستیک را توسعه بخشیدند.

پیکاسو

پیکاسو در مجسمه‌سازی، قلم‌زنی، حکاکی روی چوب و معماری تبحر داشت. دوره‌ اول هنری او در طبقه‌بندی‌ها به‌ نا‌م‌های «رز و آبی» معروف است. در دوران آبی سبک کاری او اغلب شامل سایه‌های آبی کشیده‌شده از اجسامی بود که تنها نیمی از آن‌ها به تصویر کشیده می‌شد. پیکاسو در این دوره بیشتر چهره‌ آکروبات‌ها، بندبازها، گدایان و هنرمندان را نقاشی می‌کرد و در طول روز، در پاریس مشغول تحقیق روی شاهکارهایش در موزه‌ی لوور بود.

پابلو پیکاسو روز ۸ آوریل ۱۹۷۳ در سن ۹۱ سالگی درگذشت.

نمایش طراحی «اتودی از وسوسه سنت آنتونی» تا ۳۱ اکتبر ۲۰۱۵ (۹ آبان ۹۴) در گالری «واکر آرت» لیورپول ادامه خواهد داشت.

نویسنده