چهارمین نشست بررسی کتاب‌های هنر معاصر

نشست نقد و بررسی کتاب‌های «هنر معاصر» نوشته جولیان استلابراس و «هنر معاصر: تاریخ و جغرافیا» نوشته‌ کاترین میه، چهارشنبه ۷ بهمن در خانه هنرمندان ایران برگزار می‌گردد.

به گزارش ایسنا، چهارمین نشست از سلسله نشست‌های بررسی کتاب‌های هنر معاصر به همت کمیته هنر معاصر گروه تاریخ هنر پژوهشکده هنر فرهنگستان هنر و خانه هنرمندان ایران با هدف نقد و تحلیل علمی کتاب‌های منتشرشده در حوزه هنر معاصر برگزار می‌شود. در این نشست کتاب‌های «هنر معاصر» نوشته‌ جولیان استلابراس (ترجمه‌ احمدرضا تقاء) و «هنر معاصر: تاریخ و جغرافیا» نوشته‌ کاترین میه (ترجمه‌ مهشید نونهالی) با حضور علی گلستانه و جمال عربزاده، از کارشناسان تاریخ هنر و نقد هنر، تحلیل و بررسی خواهند شد.

در معرفی این کتاب‌ها عنوان شده است: در کتاب «هنر معاصر» علاوه بر طیف مسائل سیاسی و اقتصادی که درباره وضعیت متأخر هنر غربی مطرح شده، بخش‌هایی هم به بحث درباره هنر کوبا، چین، روسیه و کشورهای اسکاندیناوی اختصاص داده شده است. همچنین این کتاب را می‌توان تحلیلی بر هنر در دوران پسامدرن قلمداد کرد. اشارات بسیار نویسنده به شاکله‌های هنری مختلف در دوران پسامدرن چون هنر چیدمان، هنر اجرا و ویدیوآرت و همچنین آثار هنرمندانی چون «دیمین هرست» و بیان ویژگی‌های پست‌مدرنیستی این آثار، مخاطب را با تحلیلی از هنر دوران پسامدرن مواجه می‌سازد.

honarmoaser2

کتاب «هنر معاصر: تاریخ و جغرافیا» نیز در پی یافتن پاسخی ناممکن درباره‌ مفهوم معاصر بودن است. نویسنده با کنکاش در تاریخ هنر معاصر به ویژه شیوه و روش‌های نوین سعی کرده است نقش عوامل مؤثر در ثبت اثری به عنوان هنر گام بردارد. او در این راه با گوشه چشمی به تاریخ هنر بی‌آن‌که قصد تاریخ‌نگاری داشته باشد، به مهم‌ترین این عوامل توجه کرده است.

این نشست که حضور در آن برای عموم علاقه‌مندان آزاد است در روز چهارشنبه هفتم بهمن‌ماه از ساعت ۱۷ تا ۱۹ در سالن استاد جلیل شهناز خانه هنرمندان ایران به آدرس تهران، خیابان طالقانی، خیابان شهید موسوی (فرصت شمالی)، باغ هنر برگزار خواهد شد.