خانه | خبر | امروز در آرت فر استانبول ۲۰۱۷ چه می‌گذرد؟

گزارش خبرنگار اختصاصی تندیس از آرت فر استانبول

امروز در آرت فر استانبول ۲۰۱۷ چه می‌گذرد؟

امروز در آرت فر استانبول ۲۰۱۷ چه می‌گذرد؟
گزارش خبرنگار اختصاصی آوام مگ از آرت فر استانبول

رونق هنر معاصر ایران در استانبول

امسال دوازدهمین دوره برگزاری سالانه بازار هنر استانبول یا آرت فر استانبول است که به هنر مدرن و معاصر تعلق دارد. در نظر داشته باشید که دوازده سال پیش هنر ایران در چه جایگاهی قرار داشت و ما از کجا آغاز کرده‌ایم؟ رشد قابل توجه آرت فر استانبول و وضعیت فعلی هنر ایران قابل بررسی است.

آرت فر
این رویداد امسال با حضور بیش از ۷۰ گالری در بازه زمانی بین ۱۴ تا ۱۷ سپتامبر در استانبول در حال برگزاری است.

آرت فررویکردهای پر قدرت به هنرهای جدید، در کنار ارایه آثاری از برخی بزرگان هنر قرن بیستم و بیست و یکم به این رویداد جلوه‌ی خاصی بخشیده است؛ به‌طوری که گروه‌های مختلفی از گالری‌ها در اینجا گرد هم آمده‌اند و هریک منتخبی از آثار هنرمندان خود را برای فروش ارایه کرده‌اند.
هرچند اکثر گالری‌های شرکت کننده در این آرت فر از کشور ترکیه هستند، اما گالری‌هایی از شانگهای و کره نیز در این مجموعه حضور دارند. پس از گذشت دوازده دوره کاری به نظر می‌رسد گروه‌های حرفه‌ای از سراسر جهان با این رویداد ارتباطی خوبی برقرار کرده‌اند و استقبال زیاد و حجم انبوه مخاطبان گواه این مسئله است.

آرت فرهرچند در آرت فر این دوره تنها سه گالری از ایران شرکت کرده‌اند، و با آثاری نه چندان قابل ارزش، اما گالری‌های مهمی از نقاط مختلف دنیا به ارایه آثار هنرمندان ایرانی پرداخته‌اند، از جمله گالری «۵۵ بِلِه چاسه»۵۵bellechasse با دو شعبه در پاریس و میامی، با آثاری از نیلوفر بنی صدر آمده است و گالری لیلا هلر» با کلکسیون پرستاره‌ای از ایرانیانی مانند رضا آرامش از نیویورک و دبی و گالری دیری مارت استانبول با شیرین نشاط و سوفیا کانتنپوراری sophia contemporary gallery با مجموعه گسترده‌ای از رضا درخشانی، پویا آریان پور، طاها حیدری، آزاده رزاق دوست، امیرحسین زنجانی و افروز عمیقی غرفه‌های خود را آراسته‌اند. که این بیانگر فعالیت جدی‌تر و حرفه‌ای تر گالری‌های خارجی برای جذب هنرمندان ایرانی است.

آرت فربه نظر می‌رسد در مجموعه امسال تلفیقی از آثار خیلی متفاوت و خیلی جدید در مقایسه با آثار ارایه شده در گذشته ارایه شده باشد و گالری‌هایی که در طبقه همکف قرار دارند (با توجه به قیمت غرفه‌ها در این طبقه) آثاری با کیفیت و ساخت تمیزتر و ایده ضعیف یا کم توان را به نمایش گذاشته‌اند، حال آنکه در طبقه پایین تعداد گالری‌هایی که نوید هنرمندان جدی و دغدغه‌مند واقعی را می‌دهند، بیشتر است. اما در طبقه همکف می‌توان آثار بزرگانی مانند دالی و پیکاسو را نیز مشاهده کرد.

آرت فرحضور هنر تعاملی الکترونیکی و تلفیقی نیز به شکل‌های مختلف در طبقه پایین دیده می‌شود، اما معمولاً از لیبل فروش بی‌بهره می‌مانند، مانند آثار عکس که شاید بتوان گفت، هرگز به‌عنوان یک هنر قابل خرید و فروش به معنی کامل کلمه در این آرت فر مورد اعتنا نبوده‌اند. از طرفی، حضور گاه و بی‌گاهشان در این رویداد قابل توجه است؛ البته در میان آثار عکس نیز آثار چاپ آلترناتیو و فتو آرت، عکاسی‌های چیدمان شده (استیج وعکاسی صحنه‌آرایی شده) و پرتره دیده می‌شود اما نکته قابل توجه اینکه به‌هیچ وجه هیچ مجموعه‌ای در قالب عکس مستند حضور ندارد.

آرت فردر مورد نقاشی البته آثاری از رده‌های مختلف به‌خصوص نقاشی‌هایی متعلق به سبک‌های متأخری مانند بد پینتینگ bad painting حضور دارند. در زمینه‌ی حجم شاید بیش از سایر مقوله‌ها، احجام متحرک از آن خودسازی دیده می‌شوند که به واسطه جذابیت‌های بصری‌شان مخاطبین زیادی را نیز به خود جلب می‌کنند.

دیگر خبرهای هنر معاصر جهان را در لینک زیر مشاهده کنید:

بینال استانبول

آرت فر استانبول با شرکت سه گالری ایرانی برگزار می‌شود

آرت فر استانبول با شرکت سه گالری ایرانی برگزار می‌شود  ۲۳ تا ۲۶ شهریور به گزارش سایت آوام: آرت فر استانبول (CI) از ۱۴ سپتامبر تا ۱۷ سپتامبر با نسخه بازبینی شده‌‌ی معماران برجسته‌ی تابانلیوغلو، برنده جایزه معماری Tabanlıoğlu و مجموعه‌ای بیش از ۷۰ گالری، از جمله ۲۰ گالری جدید، برگزار می‌شود. این آرت فر …

0 comments
هنر برلین

در هفته هنر برلین چه می‌گذرد؟

در هفته هنر برلین چه می‌گذرد؟ از ۲۲ تا ۲۶ شهریور سایت تندیس: محدثه شادمهر هفته هنر برلین، یکی از رویدادهای مهم در تقویم هنر معاصر آلمان است. که امسال برای ششمین بار، جهان هنر برلین میزبان نمایشگاه‌ها، مراسم اهدای جایزه، فیلم‌های هنری و رویدادهای متعددی است که در طول هفته برگزار می‌شوند. تنوع غنی …

0 comments

نوشته‌های پیشنهادی

ساندرا بروستر

میراث حضور در آثار ساندرا بروستر و آنچه در تغییر مکان، بر هویت تأثیر می‌گذارد

ساندرا بروستر از روند خود و تأثیر حافظه می‌گوید. معرفی ساندرا بروستر Sandra Brewster در ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.