جهان فانتزی و صداقت بی پروای امید معصومی

نقدی بر نمایشگاه امید معصومی در گالری دلگشا
سایت تندیس به قلم جاوید رمضانی


امید معصومی گالری دلگشاآیا می‌توان ملاک خلاقیت یک هنرمند را نگاه متفاوت وی دانست. نگاهی که در پی پیوند برقرار کردن بین محیط پیرامون و عناصر نامرتبط تصویری زندگی روزمره است. این پیوند با چه امکانی رخ می‌دهد. چه مفهومی تمام اشیا و پدیده‌های اطراف یک هنرمند را درهم ادغام نموده و شکلی از طراحی و یا نقاشی پدید می‌آورد. آیا نحوه این خط گذاری‌ها و اشکال باید مانند آنچه دیده است باشد و یا بیان‌گر حال و هوای روح و جسم و جان هنرمند و مردم زمانه‌اش.امید معصومی گالری دلگشا
گاهی تصویر بیان‌گر عملی است دارای مفهوم مشخص، مانند کشیدن حیوانی در حال خواب و یا درختی که گل داده است. اما هنگامی که با خطوط زمخت و رنگ و بافتی متفاوت از واقعیت تصویری قابل دیدن چیزی ترسیم می‌گردد، بافت تصویر و نحوه رنگ گذاری و جنس خطوط می‌تواند حال و هوای مفهوم کار را نمایش دهد.
انسان‌ها از ابتدای تاریخ در غارها و روی سفال‌ها خط کشیده‌اند و بعدها برای بازنمایی زیبایی طبیعت، اما آنچه که امروز هنر طراحی می‌نامند ارتعاش جسم و جان و تپش روح هنرمند است که با خط و گاهاً رنگ روی کاغذ و بوم نقش می‌شود.امید معصومی گالری دلگشا
طراحی را کار با خطوط نامیدند، اما هویت اصلی طراحی را همین صداقت و بی‌پروایی استفاده از عناصر بصری باید دانست بدون بازنمایی عین به عین آنچه محسوسات ما درک می‌کنند. جهان عقلانی، هنر را معطوف به آزادی و رها شدن از قید مفاهیم از پیش تعیین شده می‌داند.
این هفته در گالری دلگشا ما شاهد آثار امید معصومی هستیم. امیدمعصومی متولد ۱۳۶۳ در تهران است. وی تحصیل کرده گرافیک از دانشگاه سوره است و تاکنون در نمایشگاه‌های متعددی در خارج و داخل ایران شرکت کرده است. رویکرد معصومی به نقاشی حاصل کنشی ساده در بازتاب محیط اطراف خود است. چهل تابلوی دسته‌بندی شده در گروه‌های مشخص حاصل کارنمای این دوره از فعالیت‌های هنرمند می‌باشد.امید معصومی گالری دلگشا
نمایشگاه ظاهراً در سه عنصر طبیعی حیوان، کوه و جنگل خلاصه شده. عناصری که ظاهراً تنها بهانه‌ای برای جریان سیال ذهن معصومی است. نقاشی وی مشخصاً حاصل رفتاری طراحانه است. استفاده از کارماده ترکیبی رنگ‌ها شفافیت و تلألو یک نقاش کارآزموده را نشان می‌دهد.
در مجموعه کوه‌ها روابط بصری نشأت گرفته از نوعی فانتزی تصویری است. تمایز خطوط و سطوح؛ حضور حرکت و هارمونی و قدرت هنرمند در ارایه گستره‌ی وسیعی از بافت و تمایز واقعیت دیداری مخاطب را با جریانی غیر طبیعی از مناظر مواجه می‌کند؛ که در عین آشنایی دارای لطف و شعف منحصر به فرد آفرینش شخصی معصومی است.
امید معصومی گالری دلگشادر مجموعه حیوانات مخاطب شاهد فرم‌های سیال و مهربانی است که دارای رنگ‌هایی متنوع و درخشانی هستند. فیگورهای حیوانی همگی دارای غنای فرم و فضاسازی مخصوص به خوداند . گاهاً مخاطب با اثر سیاه قلم یا ماژیک منطبق با سنت تصویری گذشتگان روبرو می‌شود و در جایی با حباب‌های فانتزی و دوایر رنگی که از نشانه‌های تصویر متداول هنرمند است.
آنچه در مجموعه‌های چندتایی در کنار هم چیده شده رعایت گردیده، همسان‌سازی کلی تابلوها به لحاظ ارزش رنگی و فرمال به عنوان یک کل منطبق با تک تک آثار به شمار می‌رود.
در مجموعه درختان، معصومی رابطه‌ی منظره و حجم تک درخت را با نگاهی موشکافانه بررسی نموده است؛ که در بعضی از آثار تنه درختان در میان سطوح پس زمینه ریتمی مستحکم را نشان می‌دهند. و در اثری دیگر قسمتی از حجم کلی درخت مورد توجه نقاش قرار گرفته که در هر دو گونه حضور بافت و فرم سطوح دارای تنوع و تکثر نظام رفتاری هنرمند است.امید معصومی گالری دلگشا
بی‌شک معصومی هنرمند پرکاری است. بررسی و کاوش وی در محدودسازی مضامین واقعی و بررسی این مضامین در قالب‌های نقاشانه سیری بی‌پایان دارند. در میان آثار نمایشگاه که عمدتاً بدون توضیح و حتی لیبل مشخصات اثر بر دیوار گالری نصب شده تابلویی با ابعاد بزرگ رویت می‌گردد. این تابلو نقطه عطفی در نمایش معصومی است. تأثیر ریتم‌های موسیقیایی در این مجموعه مشهود است.

در تابلوی جنگل استفاده از رنگ ماشین و حرکات بیان‌گرای پرتابی فرم‌های سیاه، دالانی از شاخه‌های زمستانی و مخوف را نشان می‌دهند. ترکیب‌بندی اثر تمرکزگرا است و در میان تابلو لکه‌ای قرمز تمامی بافت پرتحرک و خشن درختان را به لحاظ بصری پاسخ داده است. تعادلی زیبا و متحورانه که در نقاشی هنرمند حاصل تمرکز و اتفاقی چیره دستانه است.
بی‌شک معصومی به لحاظ طراحی هنرمندی پیچیده و قدرتمند است. سرعت تسلط وی به ماده رنگ و عناصر بصری کیفیات متنوعی را می‌آفریند که در عین ارایه زیبایی حاکی از تهور نقاش برای آزادی از قیود تعریف شده آکادمیک، مسلط بر هنر معاصر است.امید معصومی گالری دلگشا

نمایشگاه امید معصومی تا ۷ آذر ادامه دارد و علاقه مندان می‌توانند به گالری دلگشا به نشانی خیابان کریم‌خان، خیابان ایرانشهر، کوچه مهاجر، پلاک ۳۰ مراجعه نمایند.

امید معصومی گالری دلگشا

نقد نمایشگاه‌های قبل به قلم جاوید رمضانی را اینجا بخوانید:

[su_posts id=”49998″ tax_operator=”0″ order=”desc”][su_posts id=”47315″ tax_operator=”0″ order=”desc”][/su_posts]

[su_posts id=”49399″ tax_operator=”0″ order=”desc”][su_posts id=”47315″ tax_operator=”0″ order=”desc”][/su_posts]

[su_posts id=”48628″ tax_operator=”0″ order=”desc”][su_posts id=”47315″ tax_operator=”0″ order=”desc”][/su_posts]

[su_posts id=”48279″ tax_operator=”0″ order=”desc”][su_posts id=”47315″ tax_operator=”0″ order=”desc”][/su_posts]

[su_posts id=”46617″ tax_operator=”0″ order=”desc”][su_posts id=”47315″ tax_operator=”0″ order=”desc”][/su_posts]

[su_posts id=”45850″ tax_operator=”0″ order=”desc”][su_posts id=”47315″ tax_operator=”0″ order=”desc”][/su_posts]

[su_posts id=”45292″ tax_operator=”0″ order=”desc”][su_posts id=”47315″ tax_operator=”0″ order=”desc”][/su_posts]