هفتمین نشست نیو مدیا برگزار می‌گردد

تندیس: هفتمین نشست نیو مدیا با حضور نیکلاس گروسپیر ۱۱ تیرماه در موزه هنرهای معاصر تهران برگزار می‌گردد.

نیکولاس گروسپیر که از هنرمندان مطرح بین‌رشته‌ای درحوزه معماری و عکاسی اروپا به شمار می‌رود، روز پنج‌شنبه ۱۱ تیرماه ساعت ۴ بعدازظهر در نشستی با عنوان «گمشده در معماری»، در زمینه عکاسی، معماری و چیدمان در سالن اجتماعات موزه هنرهای معاصر تهران سخنرانی خواهد کرد. این برنامه با مشارکت سفارت جمهوری لهستان و همکاری مرکز هنرهای معاصر ورشو و جامعه تجربی نیو مدیا برگزار می‌شود.

پروژه‌های عکاسی نیکولاس گروسپیر، ناظر به دو زمینه مستندنگاری و آثار مفهوم‌گرا است. وی در مجموعه عکس‌های مستندنگاری‌اش، بیشتر به تناسب و ارتباطات میان حافظه جمعی و معماری مدرنیستی‌ای می‌پردازد که آرمان شهرهای امروزی موجب فراموشی آن شده‌اند.

نیو مدیا

از طرف دیگر، آثار مفهومی گروسپیر به اهمیت بازی‌های ذهنی معطوف است که از نظر بصری به تصاویری جذاب، بحث برانگیز و یا حتی چیدمان منجر می‌شود.

تخصص اصلی وی موازنه کیفیت هنرمندانه موضوع عکاسی با رویکرد هستی‌شناختی است. پس زمینه او در حوزه علوم سیاسی و تاریخ پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در کنار تجربه زیستن در این فرهنگ‌ها منجر به شکل گرفتن دیدگاهی نظام‌مند به تحولات سیاسی، اجتماعی جهان، تغییرات مفاهیم قدرت و نقش بایگانی‌ها در شکل دادن به ایده‌های متنوع تاریخی در گذر زمان در آثار وی گردیده است . گرایش و علاقه او به پروژه‌های معماری مدرنیستی، بناهای یادبود و نمادین و نیز مشارکت افراد و گروه‌های مستقل هنرمندان درسازمان‌دهی دوباره فضا و محیط پیرامون‌شان است.

کتاب نیکولاس گروسپیر که با همکاری «کوباش لاکسا» تألیف شده است، برنده جایزه «شیر طلایی بینال معماری ونیز» در سال ۲۰۰۸ شد. او جوایز بسیاری در کارنامه خود دارد و نمایشگاه‌ها و پروژه‌های متنوعی در لهستان و دیگر کشورها اجرا و برگزار کرده است.

علاقه‌مندان برای شرکت در این نشست می‌توانند پنجشنبه، ۱۱ تیر ماه، ساعت ۱۶ به نشانی تهران، خیابان کارگر شمالی، جنب پارک لاله، موزه هنرهای معاصر ایران مراجعه نمایند.

نویسنده