نمایش آثار علی‌اکبر صادقی در آرت‌دوبی ۲۰۱۶

آثار دهه های مختلف کار استاد علی‌اکبر صادقی از ۱۶ تا ۱۹ مارچ(۲۵ تا ۲۹ اسفند) ۲۰۱۶ در آرت دوبی به نمایش گذاشته خواهند شد.

به گزارش تندیس، گالری شیرین در سومین حضور متوالی خود در این رویداد هنری، برگزار کننده نمایشگاهی از این هنرمند پیشکسوت  در بخش هنر مدرن آرت دوبی خواهد بود. در آرت دوبی امسال، گالری شیرین در کنار یازده گالری دیگر از لندن، بیروت، نایروبی، قاهره، عمان، جده و تونس، حضور خواهد داشت و علاوه بر نمایش منتخب آثار علی‌اکبر صادقی به معرفی آثار جمعی از هنرمندان ایرانی نیز خواهد پرداخت.

art-dubai-logo-720x480

هنرمندانی که در سایت آرت‌دوبی اسامی آنها ذکر شده : سپهر بختیار، شیرین اتحادیه، هادی هزاوه‌ای، کاویان هازلی، عادل حسینی‌نیک، اردشیر محصص، فرناز ربیعی‌جاه، کتایون روحی، کوروش شیشه‌گران هستند.

همچنین در روز ۲۷ اسفند کتابی از مجموعه آثار علی‌اکبر صادقی که توسط علی بختیاری کیریتور ایرانی ویرایش شده است، رونمایی خواهد شد. در کتاب آثاری از دوراه های کاری متعدد استاد صادقی گردآوری شده است.

علی اکبر صادقی متولد ۱۳۱۶ تهران است. در دوران دبیرستان زیر نظر آواک هایراپتیان نقاشی آبرنگ را آموخت.در سال ۱۳۳۷ در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران تحصیل خود را ادامه داد. سپس در سال ۱۳۳۸ سبک ویژه ای را در هنر ویترای یا شیشه بند منقوش با حال و هوای سبک ایرانی ابداع کرد.صادقی پس از پایان تحصیل از دانشکده هنرهای زیبا به پیشنهاد کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان دست به ساخت چند فیلم نقاشی متحرک زد. وی فعالیت هنری را سال ۱۳۵۰ در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با فیلم نقاشی متحرک به نام “هفت شهر” آغاز کرد و برای چند کتاب تصویر کشید او در این هنگام در زمینه نقاشی متحرک، تصویرگری کتاب، نقاشی آبرنگ و رنگ و روغن چیره دست بود.صادقی علاوه بر کارهای تصویری، چند کتاب هم برای کانون منتشر کرد.Ali_Akbar_Sadeghi_in_his_studio,_2014

او همچنین در تهیه چند فیلم برای کانون شرکت داشت که در آنها از شیوه خاص نقاشی خود بهره گرفت. این فیلم ها در جشنواره های جهانی مورد استقبال فراوان قرار گرفت و ۱۵ جایزه را از آن خود نمود. او همچنین ۴ جایزه بین المللی برای تصویر گری کتاب نیز دریافت کرد.

در سال ۱۳۵۶ صادقی فیلمسازی را بکلی کنار گذاشت و به نقاشی به سبک سورئالیسم روی آورد و در سال ۱۳۶۷ پس از سالها دور بودن از نقاشی آبرنگ آن را از سر گرفت.

صادقی کارهای اولیه نقاشی اش را با آب رنگ انجام داد ولی از زمانی که وارد دانشکده هنرهای زیبا شد، استفاده از رنگ روغن را در کارهای تصویری خود آغاز کرد.

جایزه اول تصویرگران کتاب آسیا در سال ۱۹۷۸ برای کتاب “عبادتی چون تفکر نیست”، جایزه اول جشنواره لایپزیک در سال ۱۹۸۰ به عنوان زیباترین کتاب پیروزی و جایزه اول گرافیک برای بهترین تصویر گری کتاب سال تهران در سال ۱۳۶۸ از جمله جوایزی است که صادقی دریافت کرده است.

نمایشگاه های متعددی از آثار این هنرمند در داخل و خارج از کشور برپا شده اند.

او سالها به شیوه های گوناگون در زمینه های مختلف نقاشی همچون ساختن آفیشن فیلم، گرافیک تبلیغاتی و جعبه سازی، جلد کتاب کار کرد.

آرت دوبی یکی از جریان های پیشرو در هنر خاورمیانه، افریقا و آسیای جنوبی به شما می رود که هر ساله در ماه مارچ برگزار می‌شود و به نقطه قابل اتکایی در جامعه رو رشد سریع هنر منطقه بدل شده است و جایگاه جهانی پر اهمیتی در هنر معاصر دنیا دارد.

 

ali-akbar-sadeghi-animal-hunt-from-the-unwritten-series