نکوداشت استاد یحیی میرزا دولتشاهی | باغ نگارستان موزه مکتب کمال الملک

نکوداشت استاد یحیی میرزا دولتشاهی در موزه مکتب کمال الملک

شصت‌و‌یکمین نشست پژوهشی هنر که به نکوداشت استاد یحیی میرزا دولتشاهی، از پیشگامان هنر نقاشی و تصویرسازی و از جمله شاگردان مکتب کمال‌الملک اختصاص دارد، بعدازظهر چهار‌شنبه ۱۸ اسفند ۹۵ ساعت ۴ تا ۶ در باغ نگارستان، موزه‌ مکتب کمال‌الملک برگزار خواهد شد.

در این مراسم آقایان دکتر محمدرضا بهزادی و کیانوش معتقدی به ایراد سخن خواهند پرداخت و در انتها نیز فیلمی از زندگی این هنرمند معاصر به نمایش درخواهد آمد.

به گزارش روابط عمومی نشریه تندیس در این مراسم که توسط سازمان زیباسازی تهران و نشریه تندیس برگزار خواهد شد، نمایشگاهی از آثار، اسناد و عکس‌های استاد یحیی میرزا دولتشاهی پیش روی علاقه‌مندان قرار خواهد گرفت.

یحیی میرزا دولتشاهی

«یحیی میرزا دولتشاهی در سال ۱۲۷۸ خورشیدی در تهران متولد شد. در کودکی به مدرسه‌ی سن‌لویی رفت. حسنعلی وزیری، که در آن مدرسه زبان فرانسه درس می‌داد، وقتی علاقه‌ی وی را به نقاشی دید، چند اثر سیاه‌قلم خود را به او نشان داد و بدینوسیله برای نخستین‌بار با هنر نقاشی آشنا شد.

پدر یحیی نیز الفتی با کمال‌الملک داشت، به همین جهت توانست به مدرسه استاد راه پیدا کند. در گام‌های نخست در مدرسه استاد کمال‌الملک فن سیاه‌قلم آموخت و به‌تدریج تکنیک‌های دیگر را نیز تجربه کرد. پس از فراغت از تحصیل در بیست‌‌وچهارسالگی، مأمور تأسیس اداره‌ی صنایع مستظرفه‌ی قزوین شد و توانست در آن شهر شاگردانی چند تربیت کند. پس از این تجربه، در ۱۳۰۰ دوباره به تهران بازگشت و بنا به درخواست استاد کمال‌الملک، برای تعلیم هنرجویان و نیز انجام کار اداری، در مدرسه‌ی صنایع مستظرفه به کار مشغول شد.

دولتشاهی تا ۱۳۰۶ در مدرسه صنایع مستظرفه سرگرم کار بود و پس از آن به‎عنوان حسابدار به وزارت فرهنگ منتقل شد. اندکی بعد دوباره به آموزش رو آورد و سال‌ها در مدرسه‎های “البرز”، “فیروزکوهی”، “پهلوی” و “خرد” به تعلیم دانش‌آموزان پرداخت.

دولتشاهی در تصویرسازی کتاب هم طبع‌آزمایی کرده است. او دوازده تصویر برای کتاب “سپهبد فردوسی” به اجرا در‌آورد.آثار دیگری از او نیز در کتاب‌های درسی، نشریات دانش‌آموزی (۱۳۳۳)، “کیهان‌بچه‌ها”، “قصه‌های عمونوروز” (نوشته‌ی صبحی مهتدی) و دو کتاب “حساب مصوّر” و “سرودهای سالک” به چاپ رسیده است.

یحیی میرزا دولتشاهی علاوه بر نقاشی، طبعی هم در سرودن غزل داشت.  وی در ۱۳۴۱، در یک سانحه‌ی رانندگی دو پایش شکست و از آن به بعد منزوی و خانه‌نشین شد و نهایتاً در ۲۶ اسفند ۱۳۷۱ دارفانی را وداع گفت.»

شایان ذکر است نمایشگاه آثار، اسناد و عکس‌های استاد یحیی میرزا دولتشاهی تا ۳۱ فروردین ۱۳۹۶ پیش روی علاقمندان قرار خواهد داشت.

موزه‌ی مکتب کمال‌الملک در میدان بهارستان، خیابان دانشسرا، باغ نگارستان واقع شده است.