بیست و یکمین حراج کریستیز دوبی در هتل امارات تاورز

فردا ۲۶ اسفند (۱۶ مارس) حراج کریستیز دوبی در بیست و یکمین دوره خود در هتل امارات تاورز بر گذار می‌شود و  فرصت بازدید برای آثار دو روز است و  پس از آن، حراج ساعت ۷ بعد از ظهر در سالن گودفین این برج برگزار می‌شود.

حراج ۴۹ اثر از ۳۲ هنرمند ایرانی در کریستیز دبی/ کاتالوگ تمام ایرانی حراج بیست و دومین / نمایش ۷ اثر از سیراک ملکونیان تحت عنوان “خبره در طبیعت‌نگاری”
بیست و دومین دوره حراج کریستیز خاورمیانه شامگاه ۲۸ اسفندماه (۱۸مارس) در هتل امارات تاورز دبی برگزار می‌شود؛ در این دوره ۱۶۳ اثر از هنرمندان ایران، عرب و ترک چکش می‌خورند که از جهات مختلفی هنرمندان ایرانی در آن حائز موقعیت ممتازی هستند.

به نقل از خبرگذاری هنرآنلاین در این دوره از حراج کریستیز به جز تعداد آثاری که با کمینه و بیشینه ۸۰ تا ۱۲۰ هزار دلار قیمت‌گذاری شده‌اند بیشتر آثار با قیمت‌های متفاوت و پرنوسانی در این حراج چکش می‌خورند.

اثر “عشق” محمد احصایی و اثر “خورشید/پسر” علی بنی صدر در کنار آثاری از نبیل نهاس و پاول گرگوسیان از کشور لبنان، نظیر نبا و لوآی کیالی از سوریه، شاکر حسن السعید و خدیم حیدر از عراق و عبدالهادی القزار از مصر با قیمت ۸۰ تا ۱۲۰ هزار دلار چکش خواهند خورد.

تابلوی “DIS+YSSS” اثر حسین زنده‌رودی، تابلوی “Kitten” “3N8R09” و تابلوی “کوزه آبی روی سفید” اثر فرهاد مشیری، اثر بدون عنوان از افشین پیرهاشمی، تابلوی “Dream” اثر سفوان دهول هنرمند سوریه ای و اثر بدون عنوان شفیق عبود هنرمند لبنانی با قیمت ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار تومان در حراج شرکت داده می‌شوند. همچنین اثری از کورش شیشه‌گران با عنوان “فیگور” با قیمت کمینه و بیشینه ۱۲۰ تا ۱۸۰ هزار دلار در حراج بیست و دوم چکش می‌خورد.

اثر “نور” علی بنی صدر و تابلوی “قهرمان” محمود صبری هنرمند عراقی با قیمت کمینه و بیشینه ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار دلار و تابلوی ” SAHON FASSAHAH” اثر حسین زنده‌رودی با قیمت ۲۲۰ تا ۱۸۰ هزار دلار در حراج شرکت داده می‌شود.

حراج کریستیز دوبی
علی بنی صدر

اثر “نقاشی در شیشه” منیر شاهرودی فرمانفرمائیان نیز با قیمت کمینه و بیشینه ۱۸۰ تا ۲۴۰ هزار دلار چوب حراج می‌خورد تا آثار ایرانی‌ها همچنان جزو گران قیمت‌های حراج کریستیز باشند.

اثری بدون عنوان از سهراب سپهری نیز در این حراج با قیمت کمینه ۲۲۰ و بیشینه ۲۸۰ هزار دلار چکش می‌خورد که بعد از آثار اسماعیل شموت هنرمند فلسطینی با عنوان “ادیسه‌ای از مردم” با قیمت ۸۰۰ تا ۹۰۰ هزار دلار، اثر بدون عنوان فائق حسن هنرمند عراقی با قیمت ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار دلار و اثر “Assouan” محمود سعید با قیمت ۲۵۰ تا ۳۰۰ هزار دلار گران‌ترین اثر پیشنهادی در حراج کریستیز است.

حراج کریستیز دوبی
سهراب سپری

 

سیراک ملکونیان:خبره در طبیعت نگاری

در این دوره از حراج کریستیز ، ۷ اثر از سیراک ملکونیان در بخشی با عنوان “MASTER OF LANDSCAPE” به نمایش در می‌آید که آثار با کمینه‌ها و بیشینه‌های متفاوتی از ۸ تا ۷۰ هزار دلار از سوی حراج پیشنهاد شده‌اند.

۶ اثر محمود سعید نیز در بخشی با عنوان “THE ESSENCE OF MODERNITY IN EGYPT” در این دوره از حراج کریستیز در نظر گرفته شده است که در آن اثری از محمود سعید با قیمت ۲۵۰ تا ۳۰۰ هزار دلار چکش می‌خورد.

۱۰ اثر از هنرمندان عراق نیز در بخشی با عنوان “IRAQ AT A GALANCE” در حراج بیست و دوم کریستیز عرضه می‌شود.

حراج کریستیز دوبی
سیراک ملکونیان

 

در این دوره تک اثری از اسماعیل شموت هنرمند فلسطینی نیز عرضه می‌شود که این اثر به دلیل ابعاد بزرگی که دارد ۱ در ۶ متر، منحصر به فرد به نظر می‌رسد. این اثر که “ODYSSEY OF A PEOPLE” نام دارد که ۸۰۰ تا ۹۰۰ هزار دلار قیمت‌گذاری شده است.

زنده‌رودی و بنی‌صدر روی جلد کاتالوگ حراج

بر روی جلد و پشت جلد کاتالوگ این دوره از حراج کریستیز، دو اثر حسین زنده‌رودی و علی بنی صدر منتشر شده که هر دو جزو آثاری هستند که بالاترین تخمین قیمت اولیه حراجى را یدک مى‌کشند. این اتفاق برای اولین بار رخ داده است که تصویر آثار هنرمندان ایران هم بر جلد و هم پشت کاتالوگ حراج کریستیز نقش می‌بندد.

حراج کریستیز دوبی
فرهاد مشیری

 

سی هنرمند ایرانی حاضر در حراج بیست و دوم

در این دوره ۳۰ هنرمند ایرانی شرکت دارند که سیراک ملکونیان در کنار حسین زنده‌رودی و فرهاد مشیری بیشترین آثار حراج از جانب هنرمندان ایرانی را به خود اختصاص داده‌اند. منوچهر یکتایی، مسعود عربشاهی، رضا درخشانی، منیر شاهرودی فرمانفرماییان، علی بنی صدر، فرهاد مشیری، سهراب سپهری، سیراک ملکونیان، مارکو گریگوریان، بهمن محصص، حسین کاظمی، ابوالقاسم سعیدی، بهجت صدر، فرامرز پیلارام، نصرالله افجه‌ای، حسین زنده‌رودی، محمد بزرگی، روشنک امین الهی، محمد احصایی، پرویز تناولی، کورش شیشه‌گران، فریده لاشایی، فرزاد کهن، شیرین علی‌آبادی، شادی قدیریان، افشین پیرهاشمی، طلا مدنی، بهمن دادخواه، حامد صحیحی، مهرداد محب‌علی و تیمو ناصری هنرمندان ایرانی هستند که آثارشان در بیست و دومین حراج کریستیز چکش می‌خورد.

قیمت آثار ۳۰ هنرمند ایرانى

پرویز تناولی هنرمند معاصر ایران در این دوره از کریستیز خاورمیانه پنج مجسمه از سری مجسمه‌های هیچ دارد که که اثر اولش با عنوان “هیچ و صندلی” با قیمت ۵۰ تا ۷۰ هزار دلار و چهار اثر دیگر او به صورت یک مجموعه با قیمت ۶۰ تا ۸۰ هزار دلار عرضه می‌شود.

از سهراب سپهری، شاعر و نقاش نوستالژیک ایران که در داخل مرزهای ایران گرانترین هنرمند شناخته می‌شود با دو اثر در این حراجی حاضر است: دو نقاشی بدون عنوان که در دهه ۶۰ میلادی به تصویر در آمده با قیمت ۲۲۰ تا ۲۸۰ هزار دلار و ۵۰ تا ۷۰ هزار دلار چکش می‌خورد.

از رضا درخشانی، نقاش و موزیسین صاحب سبک کشورمان که آثارش مورد توجه بسیاری از اروپاییان قرار گرفته دو اثر زیبا در کریستیز بیست و دوم ارائه شده است: اثر از سری “هانتینگ کالر” که در سال ۲۰۱۰ خلق شده با قیمت پایه ۵۰ تا ۷۰ هزار دلار به روی میز حراج می‌رود؛ همچنین اثر “هر روز تابستان و هرشب پاییز” هم از او با قیمت پایه ۵۰ تا ۷۰هزار دلار در این حراج پیشنهاد شده است که محصول سال‌های ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۷ است.

سه اثر از زنده‌یاد فرامرز پیلارام نیز در این نمایشگاه عرضه می‌شود که یک اثر با قیمت پایه ۱۵ تا ۲۰ و دو اثر دیگر به ترتیب با قیمت پایه ۲۰ تا ۲۵ ، ۶۰ تا ۸۰ ، در حراج حضور دارند.

۲ اثر بدون عنوان مسعود عربشاهی نیز در حراج کریستیز چکش می‌خورد که با قیمت‌های ۶۰ تا ۸۰ هزار دلار عرضه می‌شوند.

اثری از ناصر عصار که در سال ۱۹۶۲ خلق شده با قیمت پایه ۲۵ تا ۳۰ هزار دلار در حراج کریستیز حضور دارد. نقاشی از منوچهر یکتایی نیز که از سری “استیل لایف” اوست با قیمت پایه ۲۰ تا ۳۰ هزار دلار در این حراج عرضه می‌شود.

نصرالله افجه‌ای نیز با یک اثر بدون عنوان محصول ۲۰۱۵ با قیمت پایه ۵۰ تا ۷۰ هزار دلار در این حراج حضور دارد.

اثر مهرداد محب‌علی در این حراج با قیمت ۲۰ تا ۳۰ هزار دلار قیمت‌گذاری شده است. همچنین اثری از مجموعه “سلف پرتره‌های” مارکو گریگوریان با قیمت ۲۵ تا ۳۰ و دو اثر بدون عنوان از بهمن محصص با قیمت ۶۰ تا ۸۰ هزار دلار چوب حراج می‌خورد.

در این حراج هم چنین تک اثری از حسین کاظمی با قیمت کمینه و بیشینه ۴۰ تا ۶۰ هزار دلار همراه با اثر بدون عنوانی از ابوالقاسم سعیدی با قیمت ۲۵ تا ۳۰ هزار دلار به فروش می‌رسد.

 

حراج کریستیز دوبی
حسین زنده رودی

اثری از روشنک امین‌الهی با عنوان “بهار عشق” با قیمت ۱۲ تا ۱۸ و اثر “فرشته آزادی” اثر محمد بزرگی نیز با قیمت ۱۸ تا ۲۵ هزار دلار به فروش می‌رسد.

در این دوره از حراج کریستیز همچنین آثار بدون عنوان از فریده لاشایی، بهجت صدر و ناصر عصار به ترتیب با قیمت‌های پیشنهادی ۲۰ تا ۲۵ ، ۳۰ تا ۴۰ و ۲۵ تا ۳۵ هزار دلار چکش می‌خورند.

دو عکس از مجموعه “دقت کن” شادی قدیریان نیز در این حراج با قیمت ۸ تا ۱۲ هزار دلار حضور دارد.

مجسمه “سیمرغ” تیمو ناصری نیز در این حراج با قیمت ۲۰ تا ۲۵ هزار دلار چکش می‌خورد. اثری از طلا مدنی و تابلوی از سری “PASSAGE” بهمن دادخواه به ترتیب با کمینه و بیشینه ۴۰ تا ۶۰ و ۲۵ تا ۳۰ هزار دلار قیمت‌گذاری شده‌اند.

عکسی با عنوان “میس هیبریدی” از شیرین علی آبادی به همراه اثری بدون عنوان از حامد صحیحی با قیمت ۸ تا ۱۲ هزار دلار در حراج بیست و دوم کریستیز دبی چکش می‌خورند.