رحمان مجرد در نمایشگاه جدیدش از ارتباطات ارزان و گسترده جمع تنهایش را می‌سازد

خبر شهرستان: رحمان مجرد در نمایشگاه جدیدش از ارتباطات ارزان و گسترده جمع تنهایش را می‌سازد
نمایشگاه انفرادی عکس  رحمان مجرد در اردبیل
نگارخانه قوام الدین مجتمع فرهنگی هنری فدک اردبیل
عنوان: جمع تنها
گشایش: ۲ خرداد 

پایان: ۵ خرداد

بازدید روزانه: از ساعت ۱۰ تا ۱۳ و ۱۶ تا ۱۹

نشانی نگارخانه فدک: اردبیل، بالاتر از میدان بسیج، مجتمع فرهنگی هنری فدک
رحمان مجرد نمایشگاه جمع تنها

رحمان مجرد درخصوص این نمایشگاه می‌گوید: : من این مجموعه را صرفاً در مورد تلفن همراه و با استفاده از آن – و بواسطه قرار دادن لیوانِ طرح دار بین دوربین و تصویرِ موجود در تلفن همراه – کار کرده و به فرم های خاصی از تصاویر دست یافته ام. ولی مطمئناً مفهومی که مَد نظرم هست و چیزی که در عصر حاضر اتفاق افتاده، فقط شامل تلفن همراه نمی شود و محکوم شدنِ انسانِ معاصر به همزیستی با فناوری، تکنولوژی و زندگی در عصر دیجیتال اشاره می کند.
رحمان مجرد افزود: در این مجموعه، من سعی کرده ام چهره هایی نامشخص- که از هر مکالمه ای در ذهن انسان ثبت می شود- را ارائه کنم. انسان اگر چه به مدد این فناوری‌ها از ارتباطات ارزان، گسترده و سریع برخوردار شده، اما نتوانسته به هدف مورد انتظار خود دست یازد. این عصر به ارتباطات مجازی و جهان ژنومی تبدیل شده است. در واقع به شکل روشن تر، انسان ها با هم اند و تنهایند و همه گی در این عصر، به «جمع تنها» تبدیل شده‌ایم.
گفتنی است؛ در این نمایشگاه که تا ۵ خرداد به طول خواهد انجامید، تعداد ۱۰۰ عکس در اندازه ۳۰ در ۳۰ سانتی‌متری ارائه می شود که پیشتر نیز این آثار؛ جزو برگزیدگان نهایی نهمین جشنواره بین المللی هنرهای تجسمی فجر انتخاب شده و در موزه هنرهای معاصر تهران، به نمایش در آمده بود.
رحمان مجرد؛ متولد ۱۳۶۳ در اردبیل است. آثار او در بیش از ۵۰ نمایشگاه گروهی در ایران، کنیا، امارات، سوییس، امریکا و… به نمایش در‌آمده‌اند. مجرد برنده‌ی جوایز مختلفی از جمله؛ مقام اول سومین جشنواره بین المللی جایزه بزرگ مقاومت اسلامی، مقام دوم چهارمین جشنواره بین المللی پرتو حسن، برگزیده نمایشگاهی سومین و نهمین دوره جشنواره بین المللی هنرهای تجسمی فجر، جزو ۱۰ عکاس راه یافته به مرحله ی نهایی جایزه بانک جهانی سوییس، منتخب حضور در نمایشگاه خانه عکاسان ایران در دانشگاه نایروبی کشور کنیا، مقام اول، لوح و تندیس مسابقه بین المللی عکاسی دانشگاه آزاد اسلامی، مقام اول جایزه جهانی عکس اربعین، مقام اول جشنواره ملی عکاسی معماری، می باشد.
دومین نمایشگاه انفرادی وی، با عنوان «بازپس نمایی» مهرماه ۱۳۹۳ در کافه گالری بوم و اولین نمایشگاه انفرادی اش با عنوان «واکنش پذیری» اردیبهشت ماه ۱۳۹۰ در نگارخانه قوام الدین مجتمع فرهنگی هنری فدک برپا شده بود.
سومین نمایشگاه انفرادی عکس رحمان مجرد از۲ تا ۵ خردادماه ۱۳۹۶ در نگارخانه قوام الدین، واقع در اردبیل، بالاتر از میدان بسیج، مجتمع فرهنگی هنری فدک، و با همکاری و مشارکت؛ اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، حوزه هنری، انجمن هنرهای تجسمی و موسسه فرهنگی هنری خانه طراحان نشان نقره ای، دایر می شود و علاقمندان می توانند همه روزه از ساعت ۱۰ تا ۱۳ و ۱۶ تا ۱۹ از این نمایشگاه بازدید نمایند.

نویسنده