خانه | پژوهش | قوانین کپی رایت در عکاسی

هنرمند بابت دید خود مزد می‌گیرد و نه بابت اثر خود

قوانین کپی رایت در عکاسی

قوانین کپی رایت در عکاسی
هنرمند بابت دید خود مزد می‌گیرد و نه بابت اثر خود

به قلم نویسنده مخاطب : فریبرز میرکبیری

بحث کپی رایت یکی از مباحث پر دغدغه همیشگی به خصوص برای هنرمندان بوده و هر از گاهی اعتراضات و شکایات برخی از هنرمندان کشورمان را نیز در این باره شنیده ایم و یا حتی شاید خود ما نیز دچار این تجربه ناخوب استفاده دیگران از آثارمان بدون کسب هیچگونه اجازه یی شده باشیم.
با توجه به اهمیت بسیار عکس و عکاسی در دنیای دیجیتال و شبکه های اجتماعی و استفاده هر روزه ما از آنها، حق و حقوقمان به عنوان یک هنرمند (یا عکاس) درباره آثار هنری مان تا چه اندازه است و برای حفظ آثارمان چه باید بکنیم؟
به گفته “جیمز ویستلر” یک هنرمند بابت دید خود مزد می‌گیرد و نه بابت اثر خود، پس شروع کار یک هنرمند و اصولا اهمیت یک اثر هنری در ایده آغازین آن نهفته است و مسلما حفظ آن در درجه اول اهمیت قرار دارد. پس کپی رایت هم شامل ایده و هم شامل اثر یک هنرمند می‌شود.
طرح دعوی درباره استفاده از ایده یک هنرمند کاری بسیار دشوار است و عموما موارد اینچنینی تنها زمانی قابل دفاع است که امکان اثبات این موضوع توسط هنرمند با ارائه مدارک و شواهد معتبر وجود داشته باشد.
اما بیشتر شکایات مطرح شده در دادگاه ها عموما به استفاده بدون اجازه آثار هنری برمی‌گردد.

کپی رایت در عکاسی
اصولا یک اثر هنری زمانی ارزش پیدا می‌کند که به دید عموم برسد پس ارائه و به نمایش گذاشتن یک اثر هنری توسط هنرمند امری اجتناب ناپذیر است. اما قسمت دشوار کار حفظ تمامیت حقوق معنوی و مالی اثر برای شخص هنرمند است. متاسفانه در کشور ما سابقه کپی کاری از روی آثار و استفاده بدون اجازه آن امری متداول و روزمره است ولی در چند سال اخیر قوانین مربوط به کپی رایت در ایران نیز روز به روز تکمیل تر شده و اکنون این عمل از دید قانون نیز جرم تلقی می‌شود و تبعات مالی و به خصوص کیفری سنگینی به همراه دارد.
قصد من به عنوان یک عکاس توضیح برخی از حقوق عکاسی درباره آثار هنری و یا تجاری است و به همین دلیل ابتدا نیاز است گریزی به روش‌های ارزش گذاری یک عکس از لحاظ جهانی داشته باشیم زیرا که این موارد المان هایی هستند که در صورت طرح دعوی در یک دادگاه می‌توانیم برای ارزش گذاری خسارت عکس هایمان به آنها اشاره کنیم.
همانطور که در بالا نیز مطرح کردم ارزش یک اثر هنری به دیده شدن این اثر است و هر چه بیشتر دیده شدن یک عکس مسلما می‌تواند باعث افزایش قیمت آن شود و این نکته بسیار مهمی‌ست که در قیمت گزاری یک عکس توسط هر عکاس نیز باید مورد توجه قرار گیرد.
به عنوان مثال اگر عکس شما قرار است در اتاق یک خانه زده شود که روزی ۴ نفر آنرا می‌بینند مسلما قیمت آن متفاوت از زمانی است که روی یک بیلبورد زده می‌شود و هر روز ۴ میلیون نفر آنرا می‌بینند.(منظور ارزش یک عکس تجاری ست و نه عکس هنری)
مورد بسیار مهم بعدی بازه زمانی مورد استفاده از اثر شماست، استفاده از یک عکس به مدت یک روز، یک ماه و یا یک سال قطعا از لحاظ ارزش گذاری نمی‌تواند یکسان باشد؟
تیراژ چاپ شده از عکس شما نیز بسیار مهم است زیرا تاثیر مستقیم در دیده شدن یک اثر دارد. اگر یک اثر برای چاپ در یک کاتالوگ با تیراژ ۱۰۰ عدد استفاده می‌شود مسلما قیمت آن متفاوت با زمانی است که در یک مجله یا روزنامه با تیراژ بالای صد هزار عدد چاپ می‌شود.
محدوده جغرافیای منتشر شده نیز تاثیر بسیاری در ارزش گذاری یک عکس دارد، استفاده اثر در یک استان یا استفاده آن در کل کشور و یا در چند کشور متفاوت شرایط قیمتی متفاوتی را نیز طلب می‌کند.
لازم به ذکر است که در صورت نیاز به تمدید مجدد هر یک از موارد فوق نیز مشتری باید دوباره به صاحب اثر مراجعه نموده و با پرداخت مبلغ آن شرایط جدیدی را جهت استفاده از عکس مورد نظر تعیین کند.
اما شرایط انتشار یک اثر چیست و در چه حالتی ما امکان اعتراض به انتشار یکی از آثارمان را داریم؟
از لحاظ قوانین بین المللی یک عکاس همیشه به عنوان صاحب اثر تلقی می‌شود (به طور دقیق تر کسی که فایل اصلی یعنی فایل خام عکس را در دست دارد) و حتی پس از فروش یک عکس به مشتری نیز تنها اوست که صاحب همیشگی آن است گرچه به صورت نادر و در موارد بسیار خاص طی یک قرارداد امکان انتقال کلیه حقوق یک عکس به شخص دیگر نیز امکان پذیر می‌باشد. در واقع مشتری در زمان دریافت عکس امکان و مجوز استفاده از آن عکس در یک بازه زمانی خاص و طبق شرایط تعریف شده در قرارداد را پیدا می‌کند و نه چیزی بیشتر از آن (شرایط ذکر شده در بند های بالا)
تمامی این توضیحات به این معناست که شرایط انتشار و محل و یا رسانه مورد انتشار تنها توسط شخص عکاس تعیین می‌شود و در صورتی که از این شرایط تخطی شود صاحب اثر امکان و اجازه اعتراض و در نهایت شکایت از فرد و یا ارگان مورد نظر را پیدا میکند.
مورد بعدی استفاده بدون اجازه از یک عکس، در صورتی است که به قصد تبلیغ و به جهت استفاده تجاری باشد. با توجه به اینکه عموم افراد و شرکت‌ها جهت جذب مخاطب و یعنی تبلیغات و برند سازی در شبکه‌های اجتماعی حضور دارند پس در صورت انتشار یک عکس در شبکه های اجتماعی نیز امکان شکایت کردن برای عکاس فراهم می‌شود. لازم به یادآوریست در صورتی که عکسی را در صفحه شخصی اینستاگرام و یا دیگر سوشال نت ورک ها منتشر می‌کنید حتی اگر با ذکر نام عکاس مورد نظر نیز باشد، چون این عمل بدون اطلاع و اجازه او انجام شده به شخص عکاس امکان اعتراض و در نهایت شکایت از شما را می‌دهد. هر چند که عموما این اتفاق برای اکانت‌های شخصی پیش نمی‌اید اما در صورت بازنشر بدون اجازه یک عکس توسط یک شرکت، امکان این پی گیری توسط عکاس قطعا وجود دارد و به احتمال قریب به یقین نیز دادگاه به نفع عکاس مورد نظر رای خواهد داد و آن شرکت نه تنها ملزم به پرداخت غرامت می‌شود بلکه جریمه‌های دیگر از جمله زندان را نیز به همراه خواهد داشت.
در واقع استفاده از یک عکس یا یک اثر هنری شخص دیگر تنها زمانی جایز است که استفاده از آن به خلق یک اثر جدید هنری ختم شود و قضاوت درباره اینکه اثر جدیدی خلق شده است نیزمسلما به عهده دادگاه و قاضی مربوطه می‌باشد.
با توجه به توضیحات بالا و ضمن اینکه قوانین کپی رایت اکنون در ایران نیز قابل اجراست بهتر است از این پس در انتشار و استفاده از تصویرهای دیگران دقت بسیار کنیم که روزی درگیر تبعات آن نشویم.

مقالات مرتبط با حقوق مالکیت معنوی اثر هنری را اینجا بینید:

کپی رایت

حق کپی رایت آثار هنری با پیوستن به کنوانسیون برن

حق کپی رایت اثر هنری با پیوستن به کنوانسیون برن نگاهی به روند کپی رایت در ایران به قلم عسل ازگلی تقریباً تمامی آثار هنری شامل طراحی‌ها، آثار حجمی، نوشته‌ها و…می توانند موضوع آثار مورد حمایت از طریق حقوق مالکیت فکری قرار گیرند. به عنوان مثال، یک اثر نقاشی می‌تواند حاوی یک یا چند عنصر …

1 comment
روز جهانی مالکیت معنوی

مستند نگاری اثر هنری و قانون کپی رایت | روز جهانی مالکیت معنوی

گفتگو با دکتر محمد رضا شش‌جوانی به بهانه روز جهانی مالکیت معنوی

0 comments

 

نوشته‌های پیشنهادی

تونی فوز معرفی عکاسان معاصر

«پس از حقیقت» پیش‌بینی زمانه‌ی کرونا در آثار تونی فوز

«پس از حقیقت» پیش‌بینی زمانه‌ی کرونا در آثار تونی فوز چرا تونی فوز در عصر ...

8 نظرات

 1. ممنون

 2. مریم عاشقی

  سلام. خسته نباشید . من ی سوال دارم. آیا یه عکاس که برای 1 برند یا 1 شرکت عکاسی کرده میتونه عکسهاشو با تگ کردن اسم شرکت و درج لوگوی شرکت روی عکس ب عنوان رزومه تو صفحه ی شخصی ش بذاره یا از اونها استفاده کنه؟ و اگر کارفرما اجازه ی اینکار رو نده باید چیکار کرد؟

 3. علیرضا

  با سلام
  ممنونم از مطالب مفیدتون. یه سوال داشتم از خدمتتون.
  بنده عکاس یک فروشگاه اینترنتی هستم و میخواهم از عکس هایی که در شرکت میگیرم برای داشتن روزمه توی سایت شخصی خودم و پیج اینستام استفاده کنم. آیا از نظر قانونی این حقو داریم یا باید حتما با اجازه کارفرما باشه؟
  با تشکر

  • كاربر تنديس

   با سلام
   دوست عزیز به شرایط قرارداد شما با اون شرکت بستگی دارد که چنانچه منع استفاده نداشته بتوانید استفاده کنید.

 4. سلام
  یه مورد واقعی در ایران که برای خودم اتفاق افتاد و از انتشارات ققنوس شکایت کردم و به نتیجه رسید می توانید در اینجا اطلاعات کامل و جریان کامل رو بخونید رای دادگاه در مورد استفاده از عکس بدون کسب اجازه را ببینید.
  https://omid360.com/5287/qoqnoos-copyright/

 5. سلام و روز بخیر،

  من از یک برند پوشاک برای e-commerce و کاتالوگ عکاسی کردم. متاسفانه به مشکل برخورد کردم قیمت توافقی را پرداخت نکردن و نیز عکس هایی که به منظور استفاده در کاتالوگ انداخته شده را بر روی بیلبورد انداختن و بدون اجازه و هماهنگی این کار رو کردن. ممنون میشم راهنماییکنین که به چه صورت می تونم از حق خود دفاع کنم و مابغی مبلغ رو ازشون بگیرم.

  • دوست عزیز معمولا در قرارد داد بندی با عنوان حل اختلاف وجود دارد که در صورت هر گونه اختلاف در قرارداد شخص مرضی الطرفین انتخاب می شود و در صورت عدم حل اختلاف قرارداد به کارشناس دادگستری در امور عکاسی و گرافیک ارجاع داده خواهد شد و شما میتوانید به همراه قرارداد خود پیگیری بفرمایید.

   • ممنون از پاسخ شما. در قرار داد ذکر شده به شورای عالی انفورماتیک مراجعه شود ولی شورای عالی انفورماتیک از سال ۹۷ بسته شده. من باید شکایت خودم رو به وزارت دادگستری انجام بدم و یا به اداره و مکان مشخصی باید برم ؟ ممنون از لطف شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.