تاثیرگذارترین هنرمندان سال 2019

تاثیرگذارترین هنرمندان سال 2019
قسمت اول: کارا واکر و اولافور الیاسون
مجله هنرهای تجسمی آوام: ترجمه معصومه شیخی


تأثیرگذارترین هنرمندان سال، جمعیت بی‌سابقه‌ای را به موزه‌ها کشاندند، بحث‌های داغی به راه انداختند، در اینستاگرام تأثیرگذار شدند و رکوردهای پرسروصدایی در حراجی‌ها ثبت کردند. بعضی از آن‌ها فناوری‌های دیجیتال نوآورانه را تحت کنترل خود درآوردند، در حالی که سایرین تکنیک‌های هنری‌ای به قدمت چندین قرن را به سطوح بالاتری ارتقاء دادند. این هنرمندان قدرت روحانی هنر و تعصبات و پیش‌فرض‌هایمان را به یادمان آوردند؛ آن‌ها زمانه‌ی پر از تفرقه‌ای را که در آن زندگی می‌کنیم، به‌روشنی توصیف کردند و قدرت همبستگی را نشانمان دادند. هنرمندان این فهرست –– که برخی از نام‌ها در آن آشنا و برخی نسبتاً ناشناخته هستند و برخی از دل خاک الهام‌بخشمان هستند –– بخش بسیار کوچکی از هنری را می‌نمایانند که در سال 2019 شاهد آن بودیم؛ اگرچه همه با هم تصویری از دوازده ماه گذشته و نمایی از آن‌چه را در آینده خواهیم دید، نشانمان می‌دهند.

کارا واکر

متولد 1969، در استاکتن کالیفرنیا، که در نیویورک زندگی و فعالیت می‌کند.

هنگامی که پای کارهای بزرگ در میان باشد، کارا واکر مخاطب را ناامید نمی‌کند و چیدمان او در توربین هال گالری تیت مدرن نیز از این قاعده مستثنی نیست. واکر که همواره تحول‌پذیر و مصر است، در دست‌یافتن به آگاهانه‌ترین بیان و توصیف، هرگز در تحت فشار گذاشتن و بازیابی‌کردن خود تردید نمی‌کند. مأموریت تیت که «فونز آمریکانوس» نام دارد (2019)، یک فواره‌ی تقریباً دوازده‌متری است که فضایی وسیع را اشغال می‌کند. همان‌طور که آلینا کوئن برای آرت‌سی نوشته است، فونز آمریکانوس «موقعیت واکر را به‌عنوان یکی از جسورترین و بلندپروازترین هنرمندانی که امروزه فعالیت می‌کنند، تثبیت می‌کند؛ و رابطه‌ای پربار میان هنرمند، اثر و مخاطب، نمایش می‌دهد.»

این اثر که تا 5 آوریل 2020 در معرض نمایش قرار دارد، به زشتی‌های تجارت بَرده از آفریقا به آمریکا و میراث نژادپرستانه‌ی به‌جا‌مانده از آن اشاره دارد. واکر این اثر را با اشاره‌های تاریخیهنری به شخصیت‌هایی مانند وینسلو هومر و ساندرو بوتیچلی الهام گرفته است؛ در حالی که قلب‌هایمان را با تجسم مخوف و اندوه‌آور آن می‌فشارد. بسیاری، این را با چیدمان عظیم‌الجثه‌ی سال 2014، با عنوان یک موشکافی یا شوگر بیبی شگفت‌انگیز در کارخانه‌ی اسبق شکر دومینوی بروکلین مقایسه کرده‌اند؛ و از آن‌جا که کاری وجود ندارد که واکر نتواند انجام ندهد، نمایشی از فیلم‌های واکر که هیلتون آلسِ نابغه آن را ساخته است، در هفته‌ی برگزاری آرت فر «فریز» در اسپروت مگرز در لندن افتتاح شد. واکر نمایشگاهی انفرادی در بهار 2020 در گالری نیویورکی‌اش، «سیکما جنکینز»، خواهد داشت.

تاثیرگذارترین هنرمندان دنیا
سمت چپ: پرتره‌ای از کارا واکر، اثر آری مارکوپولوس.

سمت راست: نمایی از چیدمان سفارشی هیوندایی با عنوان «فونز آمریکانوس»، اثر کارا واکر در گالری تیت مدرن لندن، 2019. حق امتیاز اثر متعلق به کارا واکر. حق امتیاز عکس متعلق به بن فیشر. با مجوز گالری «سیکما جنکینز و شرکا».

اولافور الیاسون

متولد 1967، در کوپنهاگ دانمارک، که در کوپنهاگ و برلین زندگی و فعالیت می‌کند.

طی اجلاس اقدامات آب‌وهوایی سازمان ملل در سال 2019، اولافور الیاسون به‌عنوان سفیر حسن‌ نیت سازمان ملل انتخاب شد. این هنرمند دانمارکی‌ایسلندی برای آثاری که دغدغه‌ی محیط زیست دارند، مشهور است و در این موقعیت تازه، او مدافع اقدامات آب‌وهوایی و سفیر اهداف توسعه‌ی پایدار سازمان ملل خواهد بود. علاوه بر این، الیاسون در سال جاری، مشغول راه‌اندازی نمایشگاه‌های مهم و آثار جدید در سراسر دنیا بوده است؛ به‌علاوه، او در قسمتی از مجموعه‌ی تلویزیونی آبستره در شبکه‌ی «نت‌فلیکس» ایفای نقش کرده است.

نمایشگاه مهم و اساسی الیاسون، در گالری «تیت مدرن»، با عنوان «در زندگی واقعی» در ژوییه‌ افتتاح شد و هر روز، به طور میانگین، حدوداً 2500 بازدید‌کننده دارد. نمایشگاه پس از آن‌که در ژانویه‌ی 2020 در گالری «تیت» پایان یابد، در فوریه در «گوگنهایم بیلبائو» افتتاح خواهد شد. الیاسون هم‌چنین نمایشگاه‌های انفرادی در سالن «تنکس» –– فضای ماهواره‌ای «تیت» –– و در «بنیاد سرالوز» در پورتوی پرتغال برگزار کرد. علاوه بر این‌، دو سفارش عمومی مهم و جدید است که در سال جاری رونمایی شدند: دیدن گوی‌ها (2019) در مرکز «چِیس» در سن فرانسیسکو و گذرگاه شمال‌ غربی (2019) در فضای دانشگاه ام‌آی‌تی در بوستون که هر دو چیدمان‌هایی دائمی‌اند.

تاثیرگذارترین هنرمندان دنیا
سمت چپ: استیل از آبستره. با مجوز رادیال مدیا. سمت راست: پرتره‌ای از اولافر الیاسون، اثر بریجیت لاکومب، 2016. حق امتیاز عکس متعلق به اولافور الیاسون.

منبع:

آرتسی

https://www.artsy.net

مطالب مرتبط:

[su_posts id=”65201″ tax_operator=”0″ order=”desc” orderby=”none”][su_posts id=”47315″ tax_operator=”0″ order=”desc”][/su_posts]

[su_posts id=”65651″ tax_operator=”0″ order=”desc” orderby=”none”][su_posts id=”47315″ tax_operator=”0″ order=”desc”][/su_posts]

[su_posts id=”66255″ tax_operator=”0″ order=”desc” orderby=”none”][su_posts id=”47315″ tax_operator=”0″ order=”desc”][/su_posts]