آدولف هیتلر در حراجی ویلدر

 

تندیس: چهارده اثر نقاشی از آدولف هیتلر در یک حراجی در شهر نورنبرگ آلمان به قیمت ۳۹۱ هزار یورو به فروش رفت.

آدولف هیتلر در دوران جوانی و هنگامی که در مونیخ و وین زندگی می‌کرد صدها اثر نقاشی خلق کرده است که البته نمونه‌های جعلی فراوانی نیز از آن‌ها در بازار فروش آثار هنری وجود دارد و از آنجا که او سبک منحصر به‌ فردی در نقاشی نداشت و فقط کپی می‌کرد، بنابراین تشخیص اصالت کارهای او، بسیار دشوار است. با این حال آثار نقاشی متعددی در حراجی‌های مختلف تحت عنوان هیتلر به حراج گذاشته می‌شود.

در این دوره از حراج «ویلدر» نیز آثار نقاشی با نام و امضای آدولف هیتلر به فروش رفت. این آثار متعلق به سال‌های ۱۹۰۴ تا ۱۹۲۲ هستند و اغلب آن‌ها امضای هنری آدولف هیتلر را دارند، یک نقاشی آبرنگ از قصر «نوشن‌شتین» با ۱۰۰ هزار یورو، بالاترین قیمت را از آن خود کرد و دیگر نقاشی هیتلر از یک دسته‌گل میخک نیز با قیمت ۷۳ هزار یورو به فروش رسید.

از دیگر نقاشی‌های به فروش رفته در این حراجی می‌توان به آثاری از چند ساختمان در شهر وین اتریش، تصویری از شهر پراگ در مه و همچنین سیمای یک زن اشاره کرد.

گفتنی است در آلمان هیچ قانونی برای ممنوعیت فروش آثار هیتلر در صورتی که نشانی از نمادهای نازی نداشته باشد، وجود ندارد؛ اما برخی رسانه‌های این کشور اخلاقی‌ بودن برگزاری چنین حراجی‌هایی را زیر سوال برده‌اند.

حراجی «ویلدر» پیش از این از فروش آثار آدولف هیتلر، به‌عنوان اسناد تاریخی دفاع کرده بود، این حراجی در نوامبر سال گذشته میلادی نیز یک نقاشی از شهر مونیخ اثر هیتلر را در یک حراجی به قیمت ۱۳۰ هزار یورو فروخت.

auction

در سال ۲۰۰۹ نیز حراجی «مولاک» در انگلستان ۱۵ اثر نقاشی هیتلر را در مجموع به قیمت نزدیک به ۱۰۰ هزار پوند فروخت.

در آلمان تعداد کمی از افراد تمایل دارند تا آثار این دیکتاتور بزرگ را خریداری کنند و آرشیو ملی «باواریا» نیز که چند اثر هیتلر را در اختیار دارد، هیچ پولی برای آن‌ها پرداخت نمی‌کند و فقط آن‌ها را به‌عنوان اثر اعطایی قبول می‌کند تا آن‌ها را از جریان گردش خرید و فروش خارج کند.

براساس اعلام حراجی «ویلدر» که مسوولیت فروش این آثار را برعهده داشت، خریدارانی از کشورهای چین، فرانسه، برزیل، آلمان و امارات متحده عربی در این حراجی حضور داشتند و با وجود نداشتن تخصص در آثار آدولف هیتلر به‌طور کلی به آثار با ارزش هنری علاقه داشتند.

نویسنده