خانه | خبر | هنرمندان معاصر آینده را چگونه به تصویر می‌کشند؟

نمایشگاه چیدمان فرداها در مرکز فرهنگی اوناسیس در آتن

هنرمندان معاصر آینده را چگونه به تصویر می‌کشند؟

هنرمندان معاصر آینده را چگونه به تصویر می‌کشند؟
نمایشگاه چیدمان فرداها در مرکز فرهنگی اوناسیس در آتن

سایت تندیس ترجمه احسان نوروزی

هنرمندان معاصر Tomorrows در مرکز فرهنگی اوناسیس در آتن یونان، از ۱۷ مه تا ۱۶ ژوییه ۲۰۱۷ نمایشگاهی با عنوان «فرداها Tomorrows: قصه‌های شهری برای آینده‌‌ای قابل پیش‌بینی» برگزار گردید. همان‌طور که در کاتالوگ نمایشگاه آمده آثار ارایه شده متمرکز است بر جنبه‌های گوناگونی از آینده‌ای که از اکنون قابل تصور است. هنرمندان، معماران، و طراحانی که در مورد دنیاهای آینده‌ی پیش‌رو با بیم‌ها و امیدهای مردمی که ساکن آن دنیاها هستند، در این نمایشگاه چیدمان گروهی قصه‌پردازی می‌کنند.

یکی از این هنرمندان زنوویا تولودی Zenovia Toloudi هنرمند و معمار است. وی در «فرار از سیلو» Silo(e)scapes مجسمه‌های لِگو مانند و غلات واقعی را به منظور ترغیب مردم به حفاظت از غلات بومی به کار گرفته است.
در مدرسه‌ی دیپلاریوس آتن، پروژه‌ی استاد هنر ،زنوویا تولودی، «فرار از سیلو» نام گرفت که قسمتی از نمایشگاه «فردا: افسانه‌های شهری برای آینده‌‌ای قابل پیش‌بینی» است، و قرار است هم‌زمان هم یک چیدمان هنری و هم یک مدل معماری باشد. این اثر مدلی از یک جامعه‌ی کوچک است که مردمانش به منظور حفاظت از غلات بومی منطقه‌شان در یک فضای مشترک این الگو را طراحی کرده‌اند.
تماشاچیان از زیر نمایشگاه و از درون یک سوراخ کوچک وارد اثر می‌شوند که در آن با ستون‌هایی شفاف که از غلات واقعی پر شده است احاطه شده‌اند؛ مجسمه‌های کوچک پلاستیکی مردم، این ستون‌ها را احاطه کرده‌اند. در سرتاسر مرزهای این چیدمان آینه‌هایی کار گذاشته شده است که فضا را بی‌نهایت جلوه می‌دهند.هنرمندان معاصر Tomorrows غلات توپی شکل مخاطب را به «آینده‌ی نزدیک» ارجاع می‌دهند که تم اصلی نمایشگاه از آن پیروی می‌کند و مخاطب را وامی‌دارد تا نسخه‌ای از یک شهر در آینده را تصور کند؛ خواه به شکل یک آرمان‌شهر و خواه به شکل یک کابوس‌شهر. تولودی گفت که وی آینده‌ی آرمان‌شهری را انتخاب کرده است تا الهام‌بخش بینندگانش باشد.
وی می‌گوید: «اغلب هنگامی که درباره‌ی مسائل بنیادین بشر مطالبی می‌شنویم، در مقام یک فرد احساس می‌کنیم که امکانی برای تغییر وجود ندارد.»
با استفاده از مقیاسی کوچک‌تر ، وی امیدوار است که راه حل‌های امکان‌پذیرتری به نظر مخاطبانش بیاید و آنها را به افرادی کنش‌گر مبدل سازد.
به گفته‌ی معمار برجسته اونجلوس کوتسیوریس Evangelos Kotsioris که همدرس تولودی در هاروارد بوده است، تعامل بین مخاطب و اثر و همچنین تعامل بین اشکال و معماری در آثار تولودی عنصری غالب است. از دیگر هنرمندانی که در این مجموعه فعالیت کردند می‌توان به دی کاتسوتا D. Katsota، گروه محققان معماری آتن،  Zissis Kotionis زایسیس کوتیونیس، شو لی چانگ Shu Lea Cheang، گروه مدین بیتنیک Mediengruppe Bitnik اشاره کرد.

هنرمندان معاصر Tomorrows
Mediengruppe Bitnik

دیگر خبرهای جهان را در لینک‌های زیر دنبال کنید:

ژوزف کودلکا C/O Berlin

نمایش آثار ژوزف کودلکا عکاس برجسته قرن بیست و یکم در c/o برلین

نمایش آثار ژوزف کودلکا عکاس برجسته قرن بیست و یکم در c/o برلین عکس‌هایی از مجموعه‌های تهاجم، تبعیدها و دیوار سایت تندیس ترجمه احسان نوروزی مؤسسه‌ی C/O Berlin نمایشگاهی را با عنوان ژوزف کودلکا Josef Koudelka که عکس‌هایی را از مجموعه‌های «تهاجم»، «تبعیدها» و «دیوار» وی، انتخاب کرده است، از ۱۳ ژوییه تا ده سپتامبر ۲۰۱۷ …

0 comments
آرت بازل کریس بوردن Chris Burden

پرواز بر فراز بی نهایت در آرت بازل با کریس بوردن

پرواز بر فراز بی نهایت در آرت بازل با کریس بوردن ماشین پرندۀ باشکوه کریس بوردن Chris Burden و تاریخچۀ آخرین اثر هنرمند معاصر برجسته سایت تندیس ترجمه احسان نوروزی پل شیمل یکی از دوستان نزدیک کریس بوردن می‌گوید: این یکی از بی نقص‌ترین کارهای کریس بود. داشتم با هنربان ارشد موزه هنرهای معاصر لوس انجلس …

0 comments
هنرمندان زن ایرانی

هنرمندان زن ایرانی در لیست زنان برتر هنرمند

هنرمندان زن ایرانی در لیست زنان برتر هنرمند جشنوارۀ هیرشهورن از ۳۱ زن هنرمند تقدیر به عمل می‌آورد.   سایت تندیس ترجمه احسان نوروزی جشنوارۀ هیرشهورن از ۳۱ زن هنرمند تقدیر به عمل می‌آورد، زنان هنرمندی مانند: یوکو اونو، لورنا سیمپسون، جنی هولزر، نیدکا آکونیلی کرازبی در روز ششم نوامبر باغ موزه مجسمه هیرشهورن Hirshhorn …

0 comments

نوشته‌های پیشنهادی

میکالین توماس

میکالین توماس تعاریف رایج زیبایی را به چالش می‌کشد

میکالین توماس چگونه سیاهپوستان در تاریخ هویت خود را پنهان نموده اند. میکالین توماس؛ تلاش ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.