خانه | خبر | اجرای مجسمه متحرک الکساندر کالدر در موزه ویتنی | اتفاقی که هرگز دوبار تکرار نمی‌شود

کره‌های کوچک و سنگین می‌چرخند

اجرای مجسمه متحرک الکساندر کالدر در موزه ویتنی | اتفاقی که هرگز دوبار تکرار نمی‌شود

اجرای مجسمه متحرک الکساندر کالدر در موزه ویتنی نیویورک | اتفاقی که هرگز دوبار تکرار نمی‌شود
کره‌های کوچک و سنگین می‌چرخند: کریستیان مارکلی یکی از مجسمه‌های متحرک الکساندر کالدر Alexander Calder را در موزۀ ویتنی اجرا می‌کند.

سایت تندیس ترجمه احسان نوروزی

الکساندر کالدر Alexander Calder
آیا توپ به قوطی نوشابه برخورد می‌کند؟ اگر برخورد می‌کند چه موقع است؟ آیا توپِ سفید خواهد بود یا توپ قرمز؟ آیا سطل آشغالی که با یک آرشه سابیده می‌شود هرگز از صدا خواهد افتاد؟ آیا آن طنین کم نوا و ماندگار واقعا از یک قوطی فلزی خالی درمی‌آید؟
در نمایشگاه چهارشنبه شب موزۀ ویتنی می‌توان به چنین سوالاتی اندیشید. جایی که کریستیان مارکلی و نوازنده ویولونسل، اوکیونگ لی در مقابل اثر الکساندر کالدر، کره کوچک و کره سنگین، یک مجسمه متحرک از دهه ۱۹۳۰ را اجرا کردند. نمایش در طبقه سوم موزه و در مقابل چند ده نفری اجرا شد که دورتا دور نشسته بودند. اثر هنری در مرکز سالن آویخته شده و اشیایی کم و بیش نامنظم بر روی زمین پخش و پلا بودند: بطری‌های شیشه‌ای، یک جعبه چوبی، گلدانهای سفالی یک قوطی کلوچه.
همانطور که نور کم میشد مارکلی با دو توپ که مشخصا وزنشان متفاوت بود و روی یک میله به طور ماهرانه متوازن شده بودند وارد شد. اما یک بدشانسی! یا حداقل یک وضعیت بغرنج پیش بینی نشده. هنگامی که توپ سفید چرخ خورد و نخ آن به دور نخ توپ قرمز تابیده شد به طوری که برای نیروی جاذبه، کمی زمان لازم بود تا این تابیدگی را رفع کند، حضار خنده‌ای کردند. مارکلی نگاه حاکی از گیج شدکی انداخت که البته از اتفاقی که افتاده بود راضی بود.
در کارهای کالدر آمیزه‌ای از شیطنت و بی‌آلایشی دیده می‌شود، بسیار باوقار و زیرکانه و خوشایند. دقیقا همین‌ها را می‌توان در مورد کارهای خود مارکلی هم گفت. او با دست نخ‌ها را از هم باز کرد و از نو شروع کرد. از آنجا به بعد توپ‌ها به آرامی شروع به چرخیدن کردند و به اشیایی که ظاهرا به صورت تصادفی چیده شده بودند ضربه‌های پرکاشن واری می‌زدند. با پیش رفتن نمایش مارکلی چند باری در اتاقی خارج از دید غیب می‌شد و هر بار با شیء جدیدی باز می‌گشت: یک قوطی آبجو، کاست پلاستیکی، یک آبکش، یک کاسه بزرگ و سایر چیزها.
لی (Lee) به آرامی دور اتاق قدم می‌زد و با ویولنسل‌اش به او جواب می‌داد. حضار کاملا مجذوب نمایش شده بودند، نمایشی که مطمئنا هرگز دقیقا به همین گونه امکان اجرای مجدد نداشت.

آشنایی بیشتر با زندگی و آثار هنرمند معاصر آمریکایی الکساندر کالدر 

دیگر اخبار دنیای هنر معاصر جهان را اینجا دنبال کنید:

هنرمندان معاصر Tomorrows

هنرمندان معاصر آینده را چگونه به تصویر می‌کشند؟

هنرمندان معاصر آینده را چگونه به تصویر می‌کشند؟ نمایشگاه چیدمان فرداها در مرکز فرهنگی اوناسیس در آتن سایت تندیس ترجمه احسان نوروزی در مرکز فرهنگی اوناسیس در آتن یونان، از ۱۷ مه تا ۱۶ ژوییه ۲۰۱۷ نمایشگاهی با عنوان «فرداها Tomorrows: قصه‌های شهری برای آینده‌‌ای قابل پیش‌بینی» برگزار گردید. همان‌طور که در کاتالوگ نمایشگاه آمده …

۰ comments

ژوزف کودلکا C/O Berlin

نمایش آثار ژوزف کودلکا عکاس برجسته قرن بیست و یکم در c/o برلین

نمایش آثار ژوزف کودلکا عکاس برجسته قرن بیست و یکم در c/o برلین عکس‌هایی از مجموعه‌های تهاجم، تبعیدها و دیوار سایت تندیس ترجمه احسان نوروزی مؤسسه‌ی C/O Berlin نمایشگاهی را با عنوان ژوزف کودلکا Josef Koudelka که عکس‌هایی را از مجموعه‌های «تهاجم»، «تبعیدها» و «دیوار» وی، انتخاب کرده است، از ۱۳ ژوییه تا ده سپتامبر ۲۰۱۷ …

۰ comments

آرت بازل کریس بوردن Chris Burden

پرواز بر فراز بی نهایت در آرت بازل با کریس بوردن

پرواز بر فراز بی نهایت در آرت بازل با کریس بوردن ماشین پرندۀ باشکوه کریس بوردن Chris Burden و تاریخچۀ آخرین اثر هنرمند معاصر برجسته سایت تندیس ترجمه احسان نوروزی پل شیمل یکی از دوستان نزدیک کریس بوردن می‌گوید: این یکی از بی نقص‌ترین کارهای کریس بود. داشتم با هنربان ارشد موزه هنرهای معاصر لوس انجلس …

۰ comments

هنرمندان زن ایرانی

هنرمندان زن ایرانی در لیست زنان برتر هنرمند

هنرمندان زن ایرانی در لیست زنان برتر هنرمند جشنوارۀ هیرشهورن از ۳۱ زن هنرمند تقدیر به عمل می‌آورد.   سایت تندیس ترجمه احسان نوروزی جشنوارۀ هیرشهورن از ۳۱ زن هنرمند تقدیر به عمل می‌آورد، زنان هنرمندی مانند: یوکو اونو، لورنا سیمپسون، جنی هولزر، نیدکا آکونیلی کرازبی در روز ششم نوامبر باغ موزه مجسمه هیرشهورن Hirshhorn …

۰ comments

نوشته‌های پیشنهادی

چیدمان محیطی کریم اله‌خانی در جزیره‌ی کیش

هنر؛ یادمان یا یادآوری؟ در چیدمانی محیطی از کریم اله‌خانی

گزارش مجله هنرهای تجسمی آوام از چیدمان محیطی کریم اله‌خانی در جزیره‌ی کیش کریم اله‌خانی ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.