اجرای مجسمه متحرک الکساندر کالدر در موزه ویتنی | اتفاقی که هرگز دوبار تکرار نمی‌شود

اجرای مجسمه متحرک الکساندر کالدر در موزه ویتنی نیویورک | اتفاقی که هرگز دوبار تکرار نمی‌شود
کره‌های کوچک و سنگین می‌چرخند: کریستیان مارکلی یکی از مجسمه‌های متحرک الکساندر کالدر Alexander Calder را در موزۀ ویتنی اجرا می‌کند.

سایت تندیس ترجمه احسان نوروزی


الکساندر کالدر Alexander Calder
آیا توپ به قوطی نوشابه برخورد می‌کند؟ اگر برخورد می‌کند چه موقع است؟ آیا توپِ سفید خواهد بود یا توپ قرمز؟ آیا سطل آشغالی که با یک آرشه سابیده می‌شود هرگز از صدا خواهد افتاد؟ آیا آن طنین کم نوا و ماندگار واقعا از یک قوطی فلزی خالی درمی‌آید؟
در نمایشگاه چهارشنبه شب موزۀ ویتنی می‌توان به چنین سوالاتی اندیشید. جایی که کریستیان مارکلی و نوازنده ویولونسل، اوکیونگ لی در مقابل اثر الکساندر کالدر، کره کوچک و کره سنگین، یک مجسمه متحرک از دهه ۱۹۳۰ را اجرا کردند. نمایش در طبقه سوم موزه و در مقابل چند ده نفری اجرا شد که دورتا دور نشسته بودند. اثر هنری در مرکز سالن آویخته شده و اشیایی کم و بیش نامنظم بر روی زمین پخش و پلا بودند: بطری‌های شیشه‌ای، یک جعبه چوبی، گلدانهای سفالی یک قوطی کلوچه.
همانطور که نور کم میشد مارکلی با دو توپ که مشخصا وزنشان متفاوت بود و روی یک میله به طور ماهرانه متوازن شده بودند وارد شد. اما یک بدشانسی! یا حداقل یک وضعیت بغرنج پیش بینی نشده. هنگامی که توپ سفید چرخ خورد و نخ آن به دور نخ توپ قرمز تابیده شد به طوری که برای نیروی جاذبه، کمی زمان لازم بود تا این تابیدگی را رفع کند، حضار خنده‌ای کردند. مارکلی نگاه حاکی از گیج شدکی انداخت که البته از اتفاقی که افتاده بود راضی بود.
در کارهای کالدر آمیزه‌ای از شیطنت و بی‌آلایشی دیده می‌شود، بسیار باوقار و زیرکانه و خوشایند. دقیقا همین‌ها را می‌توان در مورد کارهای خود مارکلی هم گفت. او با دست نخ‌ها را از هم باز کرد و از نو شروع کرد. از آنجا به بعد توپ‌ها به آرامی شروع به چرخیدن کردند و به اشیایی که ظاهرا به صورت تصادفی چیده شده بودند ضربه‌های پرکاشن واری می‌زدند. با پیش رفتن نمایش مارکلی چند باری در اتاقی خارج از دید غیب می‌شد و هر بار با شیء جدیدی باز می‌گشت: یک قوطی آبجو، کاست پلاستیکی، یک آبکش، یک کاسه بزرگ و سایر چیزها.
لی (Lee) به آرامی دور اتاق قدم می‌زد و با ویولنسل‌اش به او جواب می‌داد. حضار کاملا مجذوب نمایش شده بودند، نمایشی که مطمئنا هرگز دقیقا به همین گونه امکان اجرای مجدد نداشت.

آشنایی بیشتر با زندگی و آثار هنرمند معاصر آمریکایی الکساندر کالدر 

دیگر اخبار دنیای هنر معاصر جهان را اینجا دنبال کنید:

[su_posts id=”41225″ tax_operator=”0″ order=”desc”]

[su_posts id=”41117″ tax_operator=”0″ order=”desc”]

[su_posts id=”40816″ tax_operator=”0″ order=”desc”]

[su_posts id=”40754″ tax_operator=”0″ order=”desc”]