خانه | پژوهش | مکتب نئوکلاسیک پدیده‌ای پست مدرن

خلاصه کتاب جهانی شدن و هنر جدید | قسمت پایانی

مکتب نئوکلاسیک پدیده‌ای پست مدرن

مکتب نئوکلاسیک پدیده‌ای پست مدرن
خلاصه کتاب جهانی شدن و هنر جدید | قسمت پایانی

نوشته ادوارد لوسی اسمیت | ترجمه دکتر سمیع آذر | نشر نظر

سایت تندیس تلخیص مهدیه شادمهر

در نیمه نخست پس از جنگ جهانی اول رژیم‌های اقتدارگر همواره بر آن بودند که با ترویج گرایش‌های کلاسیک برای خود هویتی باشکوه پدید بیاورند. مکتب کلاسیک بطور شگفت‌انگیزی در جلوه‌های متنوع پدیدار گشت. چارلز جنکینز (Charles Jenkins) در کتاب «زبان معماری پُست‌مدرن» این پدیده را پست‌مدرنیسم خطاب کرد.مکتب نئوکلاسیکنقاشان در آمریکا در ترکیب‌های کلاسیک نسبتاً گذران بهتری داشتند که از جمله می‌توان به مهم‌ترین آن‌ها ادوارد اشمیت (Edward Schmidt)، آلن فلتوس (Alan Feltus) و دیوید لیگار(David Ligare) اشاره کرد. هنرمندان آمریکایی مکتب کلاسیک را به نشان متفاوت‌ بودن از دیگران به کار گرفتند. تفکر مصلوب شدن در آثار جان کورین (John Currin) تمثیلی است از فشاری که بر بدن تحمیل می‌شد و همچنین در تصاویر دیگر حامل چهره‌های آشنا با گیسوان مدرن‌اند در حالی‌که بدن‌های آن‌ها دراز و از ریخت‌افتاده به‌نظر می‌رسد.
مکتب نئوکلاسیکایتالیا با وجود موفقیت جهانی پس از آوانگارد در دهه هشتاد میلادی، یکی از معدود کشورهایی است که ادراک کلاسیک را همچنان پابرجا نگاه داشته است. تعدادی از هنرمندانی که انگیزش هنر بی‌پیرایه را در دهه هفتاد میلادی دنبال می‌کردند، به نحوی از تصاویر کلاسیک در آثار خود بهره می‌جستند.
مکتب نئوکلاسیکجولیو پائولینی (Giulio Paolini) از سرهای کلاسیک و قطعات گچیِ برگرفته از پیکر‌های کلاسیک در چیدمان‌هایش استفاده می‌کرد.
مکتب نئوکلاسیک
کارلو ماریا ماریانی (Carlo-Maria Mariani) نقاش و طراح چیره‌دستی است که مهارتش او را سرآمد هنرمندان هم‌عصرش ساخته بود. او شخصیت هنری‌اش را از وینچنزو کاموچینی، هنرمند نئوکلاسیک، برگرفته و خود را مرید خلف آنتوان رافائل منگز می‌شناخت.
مکتب نئوکلاسیککارهای ماریانی در تبلور تمایلات نئوکلاسیک خلق شدند و وی را به نوعی، به روند توسعه هنر مفهومی پیوند زدند. نقاشی‌های او ویژگی اغواکنندگی خاصی دارند که گاهی بیننده را در تشخیص منظور اصلی او به خطا می‌اندازند.
دغدغه‌های نقاشان کلاسیک ایتالیایی از پیچیدگی کمتری برخوردار است اما آثار آن‌ها گواه شورشی بر علیه عادات و روحیات مدرنیسم است. مثلاً اثر کارلو برتوچی در تابلوی «ریشه نقاشی» به یک افسانه یونانی درباره تولد هنر شکل‌گرا اشاره می‌کند.
مکتب نئوکلاسیکتولد دوباره مکتب کلاسیک در میان هنرمندان اسپانیا هم تحقق یافت. ریکاردو سینالی (‌Ricardo Cinalli) نقاشی دیواری بسیار عظیمی به شیوه آثار نقاشان تکلف‌گرای ایتالیایی در کشور اروگوئه خلق کرد. این اثر نه‌ فقط در سبک، که در ابعاد هم با آثار نقاشان کلاسیک ایتالیایی قرن شانزدهم رقابت می‌کند.
علاوه‌ بر رم، مرکز عمده دیگر در زنده کردن دوباره هنر کلاسیک شهر سن‌پترزبورگ در روسیه است. این تحول پس از سقوط کمونیسم در روسیه رواج یافت. به بیان دیگر این گرایش نو، ظهور ناسیونالیسم محافظه‌کار روسی را خبر می‌داد.
ویتالی کومار (Vitaly Komar) و الکساندر ملامید (Alexander Melamid) به‌خاطر تقلید محض از شیوه کلاسیک استالینی هنوز هم تحسین‌برانگیزند.
مکتب نئوکلاسیکتیمور نوویکوف (Timor Novikov)، نظریه‌پرداز و مبشر اصلی مکتب کلاسیک در سن‌پترزبورگ، یکی از پیروان رهیافت‌های فولکلوریک میخائیل لاریونوف، از پیشگامان هنر اوایل قرن بیستم روسی است که بعدها شهرت و محبوبیت خود را از دست داد. همچنین نوویکوف حمایت و پشتیبانی‌اش از ارزش‌های سنتی را بر تاریخ سن‌پترزبورگ، به عنوان شهری کلاسیک که اشکال معماری قرون هجده و نوزده را در خود حفظ کرده است مبتنی می سازد.
مکتب نئوکلاسیکویلهم فن گلودن (Wilhem Von Goloden)، هنرمندی از طبقه اشراف آلمان بود که آثار باکیفیتی در زمینه عکاسی خلق کرد. مجموعه او با نام «تناسخ یونانیان باستان در جسمی تازه» که بخش اعظم آن‌ها از روستاییان و ماهیگیران سیسیلی ایتالیا عکاسی شده است. شیوه تصویرسازی‌های گلودن، عمدتاً برای تبلیغ محصولات ورساچه، طراح مد ایتالیایی که محصولاتش در میان طبقه خواص جامعه امروز روسیه بسیار محبوب است، به‌کار می‌رود.
مکتب نئوکلاسیکجلوه ظاهری کارهای نئوکلاسیک روسی حتی بیش از نمونه‌های آثار پیروان ایتالیایی مکتب کلاسیک حاکی از بی‌ثباتی سبک‌شناختی در بیشتر این آثار است.
آثاری که از تصویرسازی کلاسیک بهره می‌گیرند، بر‌خلاف همتایان پریشان‌زده پُست‌ پاپ آن‌ها، به طرق مختلفی قابل‌مطالعه‌اند.

بخش های قبلی پرونده جهانی شدن و هنر جدید را در لینک زیر مشاهده کنید:

هنر پاپ

هنر پاپ | پوچی مالیخولیایی در دنیای مدرن

هنر پاپ | پوچی مالیخولیایی در دنیای مدرن خلاصه کتاب جهانی شدن و هنر جدید | قسمت چهارم نوشته ادوارد لوسی اسمیت | ترجمه دکتر سمیع آذر | نشر نظر سایت تندیس تلخیص مهدیه شادمهر پرطرفدارترین گرایش هنری در دهه ۱۹۹۰ را کماکان هنر پاپ دربرداشته است. هنر پاپ جدید به بیان سیمای جامعه‌ی مدرن …

0 comments

رسانه‌ی عکاسی

رسانه‌ی عکاسی | خلاصه کتاب جهانی شدن و هنر جدید

رسانه‌ی عکاسی | خلاصه کتاب جهانی شدن و هنر جدید  قسمت سوم نوشته ادوارد لوسی اسمیت | ترجمه دکتر سمیع آذر | نشر نظر سایت تندیس تلخیص مهدیه شادمهر برخلاف ویدئو، عکاسی در مقام تصویرگر اصلی سیمای جامعه‌ی امروز جایگاهی اساسی به خود اختصاص داده است. این رسانه امکانات فنی بسیاری را به‌کار می‌گیرد و از …

0 comments

ویدیو آرت

ویدیو آرت چگونه به هنرهای زیبا راه یافت

ویدیو آرت چگونه به هنرهای زیبا راه یافت ظهور ویدیو خلاصه کتاب جهانی شدن و هنر جدید | قسمت دوم نوشته ادوارد لوسی اسمیت | ترجمه دکتر سمیع آذر | نشر نظر سایت تندیس تلخیص مهدیه شادمهر از دهه‌ی۱۹۶۰ رسانه‌ی جدید ویدیو موضوع بسیار بحث‌برانگیزی در هنر معاصر بوده است. در طول چهل سال گذشته هنرمندان …

0 comments

هنر جدید

خلاصه کتاب جهانی شدن و هنر جدید

خلاصه کتاب جهانی شدن و هنر جدید مفاهیم و رویکردها در آخرین جنبش‌های هنری قرن بیستم  قسمت اول: جهانی شدن ادوارد لوسی اسمیت |  ترجمه: دکتر علیرضا سمیع آذر | نشر نظر سایت تندیس تلخیص مهدیه شادمهر آخرین دهه‌های قرن بیستم تحولاتی عمیق در مفهوم هنر و ساختار زیبایی را شاهد بود و ابزارها و …

0 comments

نوشته‌های پیشنهادی

ارسطو و فن شعر در نظریه‌های فلسفی و جامعه‌شناختی در هنر

ارسطو و فن شعر | چرا شعر از تاریخ هم فلسفی‌تر است؟

ارسطو و فن شعر خلاصه کتاب نظریه‌های فلسفی و جامعه‌شناختی در هنر | قسمت پانزدهم ...

یک نظر

  1. خیلی خیلی ممنونم از این که کتاب رو به صورت خلاصه وار و با عکس های مفید قرار دادین برای کسی که فقط بخواد یک موضوع کلی رو بدونه واقعا خوب و مفیده ممنونم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.