شور هستی در آثار علیرضا آسانلو | گالری شیرین

نقدی بر نمایشگاه علیرضا آسانلو در گالری شیرین
شور هستی
آوام مگ به قلم جاوید رمضانی


نمایشگاه علیرضا اسانلو در گالری شیرین

این توهم که نقاشی، در عرصه‌ی بازنماییِ واقع‌گرایانه، درگیر تصاویر پیشینیِ ذهنی است سال‌هاست بر هنر ایرانی سایه افکنده است. واقع‌گرایی بی‌حاصلِ کمال‌الملکی اسیر این گفتمان اوریانتال بود و هنرمندان بسیاری را کماکان در عرصه‌ی هنر به گوشه‌ی امنِ ناکارآمدیِ کشفِ معنا کشانده است.

این گوشه‌ی امن از‌آن‌رو دارای امنیت بود که وجه صنعتیِ تولیدِ تصویر درگیر قضاوت عام گردیده بود و ظرفیت‌های نظری و سطح سواد عمومی فارغ از پاسخ دادن به مفاهیمِ غایی و هستی‌شناسانه بودند.

نمایشگاه علیرضا اسانلو در گالری شیرین

در روند احیای تمدن ایرانی، قطعاً رشدِ کمی دارای اولویت بود. پس از سقوط عمومیِ کیفیت زندگی در دوران صفویه، تعداد بی‌سوادان مطلقِ جامعه رو به افزایش گذاشت و بازسازی زیرساخت‌های اجتماعی توسط اولین مصلحان اجتماعی، امیرکبیر و ابوالقاسم قائم‌مقام و پدرش میرزا عیسی‌خان سید‌الوزرا، با کمک‌گرفتن از متدهای غربی و محصلان فرنگ‌رفته رخ داد. این اتفاقِ اجتناب‌ناپذیر در عرصه‌ی فرهنگ عمومی وجهی نمایشی به هنرِ متأثر از غرب در ایران داد.

نمایشگاه علیرضا اسانلو در گالری شیرین

امروزه بسیاری از پژوهندگان اسیر بازسازی تاریخ هنر مدرن ایران با الگوی ثبت‌شده در جهانِ دیگرند. بازیابی کلماتی چون رئالیسم و امپرسیونیسم و کوبیسم و غیره همگی فقدان فهم غاییِ زبان و توجه به تفکر بود. این فقدان را باید فقدان معنا نامید، فقدان توجه به حقیقتِ مستور در ظاهرِ اشیاء.

وی که از شاگردان مرتضی کاتوزیان و شهاب موسوی‌زاده است، در دو قطب فکریِ هنر گذشته‌ی غربی و ایرانی تجربه‌اندوزی کرده است. موسوی‌زاده شاگرد حسین شیخ بود و در عبور از تعلیماتِ وی به‌سمتِ جریان هنر مدرنِ چپ حرکت کرد، و کاتوزیان از نقاشان واقع‌گرای سبک و سیاق کمال‌الملکی است که در سِیرِ خود با تمهیدات فراواقع‌گرایانه سعی در تولید این سیاق با مضمون ایرانی داشت.

نمایشگاه علیرضا اسانلو در گالری شیرین

آسانلو اما، در پی سال‌ها ممارست و زندگی دشوار، در پی هنری است که مرزهای جدیدی بیافریند. در کارنمای فعلی، ما شاهد جست‌وجوی هنرمندی هستیم که در آستانه‌ی دوران پختگی قرار دارد. وی متولد 1353 است و با عزمی جزم از نوجوانی به‌طور حرفه‌ای به کار نقاشی و پس از آن (از ده سال گذشته) مجسمه‌‌سازی روی آورده است.

بی‌شک تخصص وی در ساخت پرتره، چه در قالب نقاشی و چه در قالب مجسمه، تردیدناپذیر است و آثار بسیاری در داخل و خارج از ایران با سفارش و بی‌سفارش آفریده است.

نمایشگاه علیرضا اسانلو در گالری شیرین

بیننده، با ورود به نمایشگاه، با تابلوهایی روبه‌رو می‌شود که شور و خودجویی در آن‌ها مشهود است. فضای بصری به‌شدت دارای شعف است؛ رقصی میانه‌ی میدان برای یافتنِ آن حقیقت گمشده درون خود. این نه مفهومی شاعرانه و نه تعارفی نوشتاری است؛ بلکه، آن‌چنان که در مقدمه‌ی بحث ارائه کردم، مضمونی با تکیه بر تاریخ مغمومِ ماست؛ لذا سؤالِ «خود کیستیم و چه می‌جوییم» واجب‌الحضور می‌شود. این پاسخ مسئولِ تمام ناکامی‌های زیست معاصرمان است. نگارنده‌ی بیانیه‌ی نمایشگاه سعی در بازتاب این مفهوم دارد؛ وی با تکیه بر مولانا چنین نگاشته است:

« این کیست این ارتباط وجود انسان و جریان هستی را از زاویه‌ای عارفانه و شرقی بازنمایی می‌کند. هنرمند با محوریت قرار دادن پیکره‌ی انسانی، به عنوان عالی‌ترین موضوعِ وجودیافته در عالم، ذهن مخاطب را به پرسش از ماهیت زندگی فرا می‌خواند؛ چه‌چیز در وجود آدمی او را موجود می‌کند و چه‌گونه زندگی در او جاری می‌شود؟»

نمایشگاه علیرضا اسانلو در گالری شیرین

شاید نگارنده درگیرِ مفهوم پارادوکسیکالِ خودشرق‌انگاری است. خودجوییِ نقاش صادقانه است. گریزِ وی از نظام شرق و غرب تأکیدی است که با همان پرسشِ مطرح‌شده از ماهیت زندگی اثبات می‌گردد.

پیکره‌ی انسان در آثار آسانلو محوریت دارد، اما نه برای وضوح، که در مستوری شکل می‌یابد. با سابقه‌ی نقاش در فرم‌های واقع‌گرایانه، می‌توان تناقضِ زمانِ خلق اثر و استیصالِ هنرمند در آغازِ تابلو را دریافت. غم و شادی، محبت و خشم، بود و نبود، و آن‌چه ماهیت انسان را می‌سازد، کارماده‌ی وی است.

نمایشگاه علیرضا اسانلو در گالری شیرین

نقاش درگیرِ نازیبایی و زیباییِ عام است. قدرت کارتک‌های رنگی، دانش رنگ، و طراحی و بافت بصری با مترِ طبیعت در آثار هویداست، اما نقطه‌ی درخشانِ این تصاویر ماهیتِ بازنمایانه‌ی متفاوتی است که مخاطب در فواصل متفاوت از اثر با تغییر لایه‌های تصویر متوجه تغییر آن می‌گردد. گرچه باید بگوییم که این روند به انتها نرسیده و داستان نا‌آرامیِ نقاش ادامه دارد. تنوع رویکردهای چند تابلو، که گاه به وادی سیاق مفهومی در غلتیده، مانند پرتره‌ی ناصرالدین‌شاه، تأییدی بر نظر نگارنده و جست‌وجوی بی‌امان هنرمند است.

این تغییراتِ لایه‌های بصری با عقل تحلیلی و محاسبه‌ی تکنیکی قابل ارائه نیست؛ روندی است که در حضور  و اتصال با هستیِ جاری رخ می‌نمایاند. آسانلو، در گریز از تصاویرِ پیشینیِ متداولِ ذهنی، پرتره و اندام انسانی، همچون نیایش‌گری در حال تأمل و مراقبه است؛ تأملی جانکاه در عبور از خود و از آن نقطه‌ی امنِ ماندن در عرصه‌ی آن‌چه دیده شده است.

نمایشگاه علیرضا اسانلو در گالری شیرین

فراخیِ سطوحِ کارِ نقاش و تلاش برای رسیدن به شرافتِ جانِ آدمیت، پیکره‌ی انسان را در محوریت قرار می‌دهد، ولی نقاش به‌عنوان انسانِ خالق به حاشیه می‌رود، چراکه این اُبژه‌ها و موضوعاتِ ترسیم‌شده شبیه صورت نقاشند و کاملاً به عالم مینوی هبوط نکرده‌اند. ایده‌ی صورت همان صورتِ مادی نیست؛ زیبایی‌شناسیِ امر محسوس در هنر ایرانی در امر نامحسوس رخ می‌نماید. این دیگر زیبایی‌شناسی نیست؛ عبور از شناختِ امر محسوس به غایت‌اندیشی و توجه به لایه‌های وجودیِ زیستن است.

نقطه‌ی اوجِ آثار در تابلویی پدیدار می‌شود (تنها تابلویی که انسان در آن دیده نمی‌شود) که اُبژ‌ه‌های انار، نور و شعرِ ترسیم‌شده در آن اشاره‌ای است شورآفرین به عشق؛ این شاید همان ایده‌‌ی وجودِ انسان است، شاید راهی است که هنرمند خطرِ ورود به آن را بپذیرد. بی‌شک با ورود به نمایشگاه علیرضا آسانلو، شما درگیر انتظار می‌شوید و بی‌تابِ پی‌گیریِ جست‌وجوی هنرمندی که چشم به افق بلندِ معنا دارد.

نقد نمایشگاه‌های قبل به قلم جاوید رمضانی را اینجا بخوانید:

نمایشگاه علی رضوی در گالری فرشته

دودلینگ آرت «جهان اشیاء» علی رضوی در گالری فرشته

یادداشتی بر نمایش «جهان اشیاء» علی رضوی در گالری فرشته «دودلینگ آرت» آوام مگ به قلم جاوید رمضانی ارتباط میان کلمات و اشیاء در عصر جدید به ظهور پدیده‌ی معرفت‌شناسانه‌ی جدیدی موسوم به «انسان» انجامید. انسان، مانند هر مقوله‌ی عقلی در تفکر فلاسفه، نیازمند تعریفی جامع و کامل است. این تعریف در جهان پسافلسفی در تحلیل رابطه‌ی اشیاء و کلمات معنی یافت. این مقوله تابع یک رابطه‌ی بخصوص است، رابطه‌ای که تابع مفاهیم یا گفتمان غالبِ دوران ‌می‌باشد. به‌طور مثال، […]

بدون دیدگاه

نمایشگاه نقاشی احمد نصرالهی گالری هور

حاجی‌فیروز | یادداشتی بر نمایشگاه احمد نصرالهی

یادداشتی بر نمایشگاه احمد نصرالهی در گالری هور «حاجی‌فیروز» آوام مگ به قلم جاوید رمضانی تخیل نهایتِ قدرتِ خویش را در اساطیر جلوه‌گر می‌سازد. چه اساطیر شرقی باشد چه اساطیر غربی، بشر در دوره‌ای از تاریخ هر آن‌چه می‌بیند برایش زیربنایی تخیلی می‌سازد و برای هر پدیده‌ای منطقی می‌آفریند که همان منطق اساطیر است. این منطق در زبان، تجلیِ شاعرانگی است و آن‌چه تمدن‌ساز است همین زبان شاعرانه است. زبان شاعرانه نشانه‌ی گذر از محدوده‌ی اولیه‌ی ادراک و فهمِ چندجانبه‌ی […]

بدون دیدگاه

پرفورمنس هست ایمان جسمی مرضیه نظام ابادی

یادداشتی بر پرفورمنس «هست» کنتر پوان پلی فن ایمیج

یادداشتی بر پرفورمنس «هست» کنتر پوان پلی فن ایمیج اثری مشترک از ایمان جسمی و مرضیه نظام آبادی | گالری سلوک آوام مگ : جاوید رمضانی در شرایط فعلی هنر گاهن شاهد رویدادهایی هستیم که کمتر به آن پرداخته می‌شود و ارباب رسانه از ثبت آن مغفول می‌مانند. استعدادهایی که با جدیت فارغ از لحن غالب به کار می‌پردازند، کمتر دیده می‌شوند. انگیزه نگارش این متن ثبت گوشه‌ای ازکیفیت و تلاش این هنرمندان است. زمانی که جان کیح در اثر […]

بدون دیدگاه

داریوش حبیب خانی گالری خط سفید

لحن پر تلألو رنگ‌ها در آثار داریوش حبیب‌خانی

یادداشتی بر نمایشگاه داریوش حببیب‌خانی  گالری خط‌سفید آوام مگ به قلم جاوید رمضانی وقتی از رنگ، سخن به میان می‌آید همه ما تصوراتی از آن خواهیم داشت و بلافاصله رنگ یا رنگ‌هایی در نظرمان جلوه‌گر می‌شود. رنگ‌هایی مثل قرمز، زرد، آبی، سبز و … و سپس محیط و اشیاء رنگین، انواع گل‌ها و طبیعت اطراف‌مان به خاطر نفوذ می‌کنند. رنگ، امکان درک معانی را فراهم می‌آورد. زندگی سرشار از رنگ است. یا به عبارتی زندگی خود رنگ است. وجود رنگ وابسته […]

2 comments

جلال شباهنگی

جلال شباهنگی هنرمند تأثیرگذار در هنر بومی منظره‌نگاری

نقدی بر نمایش و بررسی آثار جلال شباهنگی در فرهنگستان هنر – گالری صبا هنرمند تأثیرگذار در هنر بومی منظره‌نگاری آوام مگ به قلم جاوید رمضانی دفتر صوفی سواد و حرف نیست          جز دل اسپید همچون برف نیست تو نیکی می‌کن در دجله انداز              که ایزد در بیابانت دهد باز سرزمین بیابانی مکانی است که نهایت تلاش برای بقا را به تصویر می‌کشد. این وادی مملو از اسرار و زیبایی‌هایی […]

بدون دیدگاه

الهام فاطمی

طبیعت کمی بی‌جان در آثار الهام فاطمی

نقدی بر نمایشگاه الهام فاطمی در گالری آتبین آوام مگ: به قلم جاوید رمضانی طبیعت بی‌جان از سوژه‌های مطرح نقاشان بوده و امروزه هم طرفداران بسیار دارد. این وادی برای هنرمندان نقاش آزمونی است تا فضا و اشیا را در هم ادغام کنند. فضا به عنوان مهم‌ترین دغدغه بازنمایی تصویر از دوره رنسانس تعبیری ظریف است که نه تنها بر فاصله دلالت دارد، بلکه روابط و سیاست چیدمان ابژه‌ها در سطح دوبعدی را نشان می‌دهد. زمانی دیدن اشیا از دو […]

بدون دیدگاه

شبنم شعبانی گالری فرمانفرما

تصویرسازی رویاهای امروز در کارنمای شبنم شعبانی

تصویرسازی رویاهای امروز در کارنمای شبنم شعبانی نقدی بر نمایشگاه «گیان» در گالری فرمانفرما آوام مگ به قلم جاویدرمضانی نقاشی امروز ایران سرشار از فراوانی است. این فراوانی حکایت از تغییری در عمق اندیشه ایرانی دارد. ده سال پیش موج جوانان از راه رسیده در تمام زمینه‌ها تحولی را نوید می‌دادند که در عرصه هنر هم می‌توان جریان مشخص آن را احساس کرد. بسیاری از نمایش‌های نقاشی ناپختگی مشهودی را در منظر عموم قرار می‌دهند و بیشتر دغدغه هنرمندان مکان […]

بدون دیدگاه

علی ترقی جاه گالری گلستان

تاویل | نقدی بر کارنامه نقاشی علی ترقی جاه

تاویل | نقدی بر کارنامه نقاشی علی ترقی جاه گالری گلستان آوام مگ: به قلم جاوید رمضانی هرکس علم خیال را نداند بویی ازمعرفت نبرده است. این آغاز معرفت شناسی ابن عربی است. مشخصا این عالم خیال نزد ابن عربی فراتر از عوالم زیبایی شناسی احساس و عاطفه شاعرانه مورد نظر ماست. این را از ان رو گفتم که نمایش اثار علی ترقی جاه به گفته وی با جملاتی از ابن عربی آغاز گردیده بود. هنرمند در بیانیه خود می‌گوید […]

بدون دیدگاه

کامران کاتوزیان گالری سهراب

نگاهی به آثار کامران کاتوزیان، از تاثیر گذارترین طراحان گرافیک ایران

نگاهی به آثار کامران کاتوزیان، از تاثیر گذارترین طراحان گرافیک ایران گالری سهراب مجله آوام به قلم جاوید رمضانی کامران کاتوزیان همچون دیگر کاتوزیان‌ها در هنر و فرهنگ ایران تاثیر گذار است. وی یکی از تاثیر گذارترین طراحان گرافیک ایران در طول تاریخ پیدایش آن می‌باشد. به مناسب زاد روز هفتاد و هفت سالگی این استاد گران‌مایه نمایشی از نقاشی‌های وی در گالری سهراب بر پاست که دیدن از ‌آن خالی از لطف نیست. کاتوزیان متولد ۱۳۲۰ اسث و از […]

بدون دیدگاه

اشکان صانعی گالری اُ

نقدی بر نمایشگاه اشکان صانعی | برون فکنی رسانه‌ای

نقدی بر نمایشگاه اشکان صانعی | برون فکنی رسانه‌ای گالری اُ به قلم جاوید رمضانی  پرداختن به طراحی به عنوان مدیا و رسانه قابل تکیه در ساخت و پرداخت هویت هنری هنرمند، فی نفسه همراه با رفتاری احساساتی و پر التهاب دیده می‌شود. نگاهی انسانی و بدوی در پس این رویکرد استنباط می‌گردد که تمایل به بازگشت به طبیعت و سعی در گریز به  نوع زیستن انسان دراوان تمدن دارد. زمانی که سکوت زبان تنها با آواهای غیر معمول شکسته […]

بدون دیدگاه

ایرج اسکندری گالری ساربان

نقدی بر کارنمای ایرج اسکندری در گالری ساربان

نقدی بر کارنمای ایرج اسکندری در گالری ساربان نگاهی روایت محور در ارائه مفهوم و تولید معنا به قلم جاویدرمضانی هنر انقلاب را می توان اوج جریان هویت‌یابی تفکر هنرمندان نوگرا دانست و شخصیت‌های بازمانده از آن دوران امروز در پی تداوم این جریان در آکادمی‌ها و عرصه هنرمعاصر در تکاپوی تداوم آرمان‌های خود کماکان به کار و فعالیت مشغولند. این هفته به تماشای کارنمای آثاراستاد ایرج اسکندری در گالری ساربان رفتم. دکترایرج اسکندری، نقاش و عضو هیئت علمی دانشگاه […]

بدون دیدگاه

تصویرسازی منظومه آرش کمانگیر میثم نژادرسولی گالری ویستا

نقدی بر تصویرسازی‌های میثم نژادرسولی در گالری ویستا پلاس

نقدی بر تصویرسازی‌های میثم نژادرسولی در گالری ویستا پلاس نقاشی‌هایی برای کتاب «منظومه آرش کمانگیر» جستجوی هویت و بیان امروزی و اصیل در هنر معاصر سایت تندیس به قلم جاوید رمضانی همکاری بین هنرها در راستای تعلیم و تعلم مفهومی قابل تامل است. هنر ایرانی در پی این زاویه از کاربرد هنر، ادبیات تعلیمی را  به مخاطبان خود عرضه نموده است. ترکیب بین روایت و تصویر درکتب ادبی  گذشته همچون ورقه و گلشاه، کلیله و دمنه و سمک عیار دیده […]

بدون دیدگاه

مسعود سعدالدین masoud sadedin

استقبال بی نظیر نمایشگاه مسعود سعدالدین در آلمان

استقبال بی نظیر نمایشگاه مسعود سعدالدین در آلمان به بهانه نمایش هنرمند مطرح بین المللی در lands museum شهر بن به قلم جاوید رمضانی در ماه سپامبر نمایشگاه یکی از نقاشان به نام و موفق ایرانی در بن آلمان با استقبال زیادی روبرو گردید. آثار مسعود سعدالدین تحت عنوان «مانوس همچون غریب» از پارادوکس «متافیزیکی – اکنونی» سخن می‌گوید، آنچه موقعیت اکنون وی (مهاجربودن) را در کنکاش با جریان هستی شناسی که انسان را غریب در این جهان فرض می‌کند. اما […]

بدون دیدگاه

ریکاردو شایگان گالری هما

راز دروازه‌ها، نقدی بر آثار ریکاردو شایگان در گالری هما

نقدی بر آثار ریکاردو شایگان در گالری هما راز دروازه‌ها سایت تندیس به قلم جاوید رمضانی هنرمندان در زندگی خود جهانی خیالی را سامان می‌دهند. این جهان مبدا و آغاز ایده‌ها دغدغه‌ها و خاطراتی است که از مقام یک امر خصوصی تبدیل به زیبایی عمومی می‌گردد. حتما این اتفاق برای شما افتاده است. گاهی اشیائ اطراف ما متفاوت به نظر میرسند بطور مثال دستگیره در را دوباره کشف میکنیم. این دستیگره سال‌ها است که در مقابل ما حضور داشته اما […]

بدون دیدگاه

حسین چراغچی

اکنونیت هنرمند معاصر | نگاهی به آثار حسین چراغچی

نگاهی به نقاشی‌های حسین چراغچی در گالری ماه اکنونیت هنرمند معاصر سایت تندیس به قلم جاوید رمضانی در عبور روزانه هنگامی که  مخاطب جمله ای می‌شویم که لحنی خشن دارد و مفهومی محبت‌آمیز.  چه تضادی در ما ایجاد می‌شود؟ این احساس  همراه با کنجکاوی است.  طبیعتا سوال این است؛ حقیقت چیست. محبت یا خشونت؟ آیا مخاطب دوست است یا دشمن؟ موقعیتی دوگانه در بسیاری از برخوردهای زندگی رخ می‌دهد. در واقع عقل ما می‌‌گوید که مفهوم جملات حاکی از محبت […]

بدون دیدگاه

هندسه درون پویی گالری آس

انتزاع و هندسه درون بر دیوارهای گالری

مجموعه‌ای که دیده‌ور تحت نام «هندسه درون پویی» جمع‌آوری کرده بود بر مبنای تکیه بر آثار آبستره معاصر ایرانی است…

1 comment

سونیا بالاسانیان گالری هما

سونیا بالاسانیان، موسیقی منظم و تکرار شونده تقدیر انسان در خاورمیانه

نقدی بر نمایشگاه سونیا بالاسانیان در گالری هما موسیقی منظم و تکرار شونده تقدیر انسان در خاورمیانه سایت تندیس به قلم جاوید رمضانی   «گفته می‌شود ارامنه از زمان داریوش هخامنشی در ایران می‌زیسته‌اند، اما این ارامنه بیشتر زمین دارانی بودند که برای انجام وظایف خود نسبت به شاه شاهان به ایران می‌آمدند. بعدها در زمان  شاهپور دوم ساسانی  چند صد هزار ارمنی به ایران کوچانده شدند. این اتفاق بار دیگر در حمله سلجوقیان و در زمان مغول‌ها تکرار گردید […]

بدون دیدگاه

گریختن از فشار مرگبار حقیقت با هنر | نقدی بر آثار ابراهیم اسکندری

 نقدی بر مجموعه آثار «شهرارا» ابراهیم اسکندری در پروژه‌های اران روایت درمانی سایت تندیس به قلم جاوید رمضانی  روایت درمانی narrative therapy برای ارتقای کیفی فرایند کار مشاوره با انسانی که در یک جامعه و بستر فرهنگی خاص زندگی می‌کند، به کار می‌آید … آنچه این مجموعه روش‌های کاری را برجسته و ارزشمند می‌سازد، انعطاف فرهنگی بالقوهٔ آنهاست؛ انعطافی که روایت درمانی را به عنوان رویکردی پویا، قابل بازنگری و دگردیسی در بسترهای مختلف فرهنگی به فعالان شاخه‌های مربوط در سرتاسر جهان […]

بدون دیدگاه

نقاشی‌های رضا یحیایی

زن خالق در نقاشی‌های رضا یحیایی برای اولین بار در موزه دیدی

“راز خلقت عشق به مادر عشق به زن و عشق زن” متنی به بهانه نمایش نقاشی‌های رضا یحیایی در موزه دیدی سایت تندیس به قلم جاوید رمضانی نوشتن درباره حجم و تصویر و تجسم به مانند ساختن بالهایی از پوسته پیاز برای پروانه‌ای در دوردست است. به خصوص اگر این نوشتن در باب هنری باشد مداوم، عظیم، سخت کوش و شعله ور. حجم آثار رضا یحیایی عظمت اراده انسانی و نیروی پنهان در هاویه‌ی روح انسان را یادآور می‌شود. نفس […]

بدون دیدگاه

نقد نمایشگاه عکس‌ هوفر حقیقی جغرافیای انقضا گالری اُ

عبور از مدیا، نقدی به نمایش عکس‌های هوفر حقیقی در گالری اُ

عبور از مدیا نقدی به نمایش عکس‌های هوفر حقیقی در گالری اُ سایت تندیس به قلم جاوید رمضانی دو هفته گذشته در آغاز تابستان گرم شاهد برپایی نمایشگاه عکس‌های هوفر حقیقی تحت عنوان جغرافیای انقضا بودیم. حقیقی از عکاسان تربیت شده دهه هشتاد است، و در جریان رونق عکاسی در حوزه معنا و رسانه هنری ، خود را به عنوان عکاسی فعال مطرح نموده است. حقیقی که فارغ التحصیل رشته مکانیک سیالات است و کارشناسی ارشد عکاسی را در دانشگاه […]

بدون دیدگاه

نمایشگاه نقاشی آرش امدادیان گالری آتبین

فرم معنادار، نقدی بر نمایشگاه نقاشی آرش امدادیان

فرم معنادار، نقدی بر نمایشگاه نقاشی آرش امدادیان نمایشگاه نقاشی «دوباره …» در گالری آتبین سایت تندیس به قلم جاوید رمضانی زمانی که مارسل دوشان درپی گفتمان زمانه از پس یافتن راهی بود تا در میان جامعه هنری اوایل قرن بیستم سر برافرازد تنها مشکلش موئلف شدن در هنر معاصر نبود. او دچار ایجابی  دو چندان به نسبت هنرمندان دیگر بود و آن زیستن در میان خانواده‌ای است که از زیر نامشان در هنر سر بر افراشتن بسیار ناممکن می‌نمود. […]

بدون دیدگاه

مهسا کریمی زاده گالری ایران شهر

جهان‌های مقابل، نقدی بر مجموعه «لبه» مهسا کریمی زاده

نقدی بر نمایشگاه لبه آثار حجمی مهسا کریمی زاده در گالری ایران شهر جهان‌های مقابل سایت تندیس به قلم جاوید رمضانی «ناراضی از همه کس ناراضی از خودم با جان و دل تمنای آن دارم که در سکوت و خلوت شب خود را رستگار سازم و اندکی بر شأن خود بیفزایم … به من نیرو بخشید، یاریم کنید مرا از شر دروغ‌ها و دود دم فسادآور این جهان خلاص کنید و تو ای خدای بزرگ بر من ارزانی دار فیض […]

بدون دیدگاه

دانیال ملانوروزی گالری چهار

گریز از طمطراق، نقدی بر آثار دانیال ملانوروزی در گالری چهار

گریز از طمطراق، نقدی بر آثار دانیال ملانوروزی در گالری چهار نقدی بر اثار دانیال ملانوروزی با عنوان دیوارهای دیروز سایت تندیس به قلم جاوید رمضانی انگیزه آمیزش هنر و تفکر شرقی با اندیشه یونانی و هنر غربی از دیر باز در میان بزرگان ادب و هنر ایران زمین قابل پیگیری است. رد پای این مقوله از قرن چهارم هجری در آثار متفکران ایرانی مسلمان برجای مانده است. و امروزه از پس ورود تجدد و سازوکارهای مدرن در مناسبات جامعه […]

بدون دیدگاه