خانه | پژوهش | طراحی مطالعه یا دیزاین

صحبتي با معلمان طراحي امروز ايران

طراحی مطالعه یا دیزاین

طراحی مطالعه یا دیزاین
صحبتی با معلمان طراحی امروز ایران
  • نوشته مخاطب به قلم علیرضا شهریاری
” هنگام آفرینش جهان ، همه چیز آشفته ، نامتناسب و نازیبا بود ، تا اینکه فرشته سرودی خواند و همه چیز به یکباره متناسب و زیبا شد ، از آن پس انسان با کشف تناسبات به علم رسید ، با رفتار به تناسبات آفرینش به اخلاق رسید و آن زمان که تناسبات آفرینش را ارائه کرد ، هنر پدید امد . ” با پذیرش این روایت زیبا میتوان مطرح کرد که آیا طراحی کشف تناسبات آفرینش هست یا رفتار به  تناسبات و یا ارائه ی آن ؛ اما قبلا باید مشخص شود که منظورمان از طراحی ترجمه واژه drawing هست یا ترجمه واژه design ؟ اگر منظور از طراحی ، مطالعه شئ ( چیز، هر عنصری که احساس میشود ) باشد به واژه study و drawing نزدیک تَر است و اگر منظور از طراحی ، فعلی در جهت ساختن چیزی نو باشد به واژه design و create نزدیک میشود ، پس drawing میتواند مترادف واژه study ، و design میتواند مترادف واژه create باشند؛ طبق تعبیری که ابتدای متن اشاره شد ، هنگامی که ما به عنوان خالق ، تناسبات جهان را جستجو و مطالعه و روی صفحه ثبت میکنیم ، در حال کشف علم تناسبات هستیم که اسم این جریان را مطالعه ، study میگزاریم ، و هنگامی که سعی در ارائه ی تناسبات داریم و در واقع تنزیل معقول به محسوس میکنیم ، روند این فعل را design و خلق محصول را create می نامیم، پس طبق این تعاریف ، جستجو با یک ابزار(مداد) بر روی یک صفحه(کاغذ) از یک شئ از نظر مطالعاتی مانند سایر مطالعات تناسبات افرینش همچون کشف محل ستارگان و مطالعات پزشکی و….. میباشد؛ هدف از نوشتن این مقدمه تفکیک دو واژه ی study و design بود . حال نحوه ی اجرای مفهوم این دو واژه را در طول تاریخ انسان و بخصوص تاریخ هنر ، بررسی کنید که کجاها انسان طراح جهان را مطالعه کرد و کجاها آن مطالعات را ارائه کرد و چیزی نو ساخت ؛ 

tar1

در آموزش طراحی امروز ایران اما مشکلی وجود دارد،در جریان طراحی که بر کل طراحی کشور حاکم هست ، معلم طراحی بین واژه های study و design تفاوتی قائل نمیشود ! اگر این تفکر یا شیوه  که یا از روی نادانی هست یا دانایی ،شخصی باشد تا حدودی مشکلی نیست اما هنگامی که نوبت آموزش میشود ، فاجعه رخ میدهد!

معلم طراحی امروز ( در جریان حاکم طراحی که با عنوان شیوه ی مهرداد خطایی نام برده میشود )  ناخواسته ، قبل از آموزش مطالعه و کشف تناسبات افرینش ، سراغ design و خلق اثر میرود! میدانیم که اصل اساسی مطالعه افرینش ، صداقت است ،  وقتی ستاره ای جدید کشف میکنیم ،همان مختصاتی را که برای آن وجود دارد ثبت میکنیم نه یک عدد بیشتر و نه یک عدد کمتر، وقتی سلولی را کشف میکنیم ، همان مشخصات و ویژگی هایی که میبینیم را ثبت میکنیم و طبیعتا مشخصه ای از ذهن خود به دروغ برای آن تعریف نمیکنیم ،وقتی به یک سخنرانی علمی گوش کرده و نکاتی را یادداشت میکنیم ، همان واژه هارا یاد داشت میکنیم نه یک کلمه بیشتر و نه یک کلمه کمتر ، چراکه باید حقیقت اطلاعاتی را که بدست میاوریم را صادقانه ثبت کنیم تا بعد بتوان در آن دخل و تصرف کرد و طرحی نو زد و چیزی نو ساخت ، بطور کلی اول باید قوانین را بشناسیم تا بعد بتوانیم آن را تغییر دهیم ؛ ما به عنوان انسان جستجو گر دانایی، در کشف تمام علوم صادقانه رفتار کردیم و میکنیم ، پس معلم طراحی امروز چرا کشف تناسبات عینی جهان ( طراحی ) را با دروغ شروع میکند و آموزش میدهد؟! مطالعه از یک انسان ( در مرحله قبل دیزاین ) چرا باید با اغراق همراه باشد؟ مگر نباید همان فرم ، همان حرکت ، همان رنگ و همان عناصری را که که میبینیم عینا طبق همان تناسبات و روابطی که هست مطالعه کنیم تا بعد سراغ خلق چیزی نو برویم؟!

tar3
متاسفانه معلم طراحی امروز ایران ( جریان حاکم ) ناخواسته صداقت در مطالعه و طراحی را آموزش نمیدهد و ویروسی از بیخردی و بیسوادی در جریان مطالعات به شاگردانش منتقل میکند و ما امروز شاهد شاعران بیشماری هستیم که بدون دانستن سواد خواندن  و نوشتن حروف و بعدا دستور زبان و قوانین ، شعر میگویند ! نتیجه هرچه شود خردمندانه نخواهد بود و محصولی که تولید میشود مانند همان شعریست که یک آدم بیسواد ، نابخردانه به زبان آورده و تاثیری که آن اثر بر مخاطب میگزارد طبیعتا جاهلانه هست و اگر مثبت باشد متکی به شانس بوده ،پزشکی را تصور کنید که بدون کسب علم پزشکی دست به مداوای بیمار بزند ، شبیه جنایت است ،پزشک امروز در عالم هنر تجسمی، سواد خواندن و نوشتن ندارد چه برسد به آنکه بخواهد مطالعات پزشکی داشته باشد یا نه ! هنرمند تجسمی امروز سواد خواندن و نوشتن ندارد که بعد بخواهیم در مورد کشف تناسبات design و خلق صحبت کنیم ،از معلم طراحی امروز خواهش میکنم مطالعه تناسبات را با design اشتباه نگیرد و تناسبات جهان را صادقانه و به دور از دروغ و اغراق آموزش دهد بلکه آن زمان شاهد خلاقیت ناب و شخصی در هنرجویان ایران باشیم.

 tar2

نوشته‌های پیشنهادی

نمایشگاه محمدرضا میرزایی گالری طراحان آزاد

نمایش اضمحلال / اضمحلال نمایش | نگاهی به آثار محمدرضا میرزایی

نمایش اضمحلال / اضمحلال نمایش نگاهی به خطوط منقطع و ممتد «محمدرضا میرزایی» نگارخانه‌ی «طراحان ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مزایای عضویت در خبرنامه آوام‌مگ را میدانید؟
دریافت بهترین مطالب وب سایت آوام مگ
ما هم از اسپم متنفریم و مطمئن باشد مشخصات شما امن خواهد بود.