خانه | خبر | جاوید عندلیب | «اولین نقاش» تلاش برای بقا یا خلق اثر هنری

گالری آس

جاوید عندلیب | «اولین نقاش» تلاش برای بقا یا خلق اثر هنری

«اولین نقاش» تلاش برای بقا یا خلق اثر هنری
نقاشی‌های جاوید عندلیب در گالری آس

نمایش آثار جاوید عندلیب در گالری آس

«اولین نقاش یعنی انسانی که برای اولین بار نقاشی کرد؛ مسلما نه با هدف خلق یک اثر هنری بلکه با انگیزه‌ای مشابه با اولین شکارچی، اولین کشاورز و …؛ با انگیزه ‌ی بقاء.»

به گزارش گروه هنربانی آوام: جاوید عندلیب، اولین نمایشگاه انفرادی خود را با عنوان “اولین نقاش” از ۲۵ مرداد در گالری آس به نمایش می‌گذارد.

او در استیمنت نمایشگاه خود مواجهه‌ی هنرمند با نقاشی را هم‌ردیف برخورد بشر با هر فنی می‌شمرد و گویی خلق نقاشی را با اولین کشف‌ها و توانایی‌های انسان مقایسه می‌کند.

نمایش آثار جاوید عندلیب در گالری آس

عندلیب در ادامه توضیح آثارش می‌نویسد: «هرچند که اصل این نیاز تا به اکنون و در هنرمند امروزی نیز کم و بیش ثابت باقی مانده اما مفهوم و کارکرد اثر هنری به طور قطع، دچار دگرگونی بسیار شده است.

اساس این دگرگونی حافظه و ذهن است که به پشتوانه‌ی ساختار زبان در مواجهه با هر پدیده‌ای معنای تازه‌ای تعریف می‌کند. انباشت هزاران ساله‌ی این تعاریف در ذهن، در یک روند تکراری و تاریخی است که همواره منجر به خلق معناهای تازه بر مبنای معانی پیشین می‌شود.»

نمایش آثار جاوید عندلیب در گالری آس

او تجربه‌ی نقاشی را بازگشت به معنای اصالت می‌داند و در متن نمایشگاه خود می‌گوید: «این معناسازی به عنوان یک مکانیزم اولیه در راستای بقا و رشد، همچنین می‌تواند موجب بروز خطا در دریافت واقعیت‌های عینی شود. در دنیای امروز، گاه مرز مابین این واقعیت‌ها به قدری گنگ و فاصله‌ی این تعاریف انباشت شده تا واقعیت دست اول آنقدر زیاد می‌شود که نه تنها مفهوم و کارکرد اولیه‌ی خود را از دست می‌دهند بلکه به راحتی قابل تحریف هستند.

نمایش آثار جاوید عندلیب در گالری آس

اینجا نقاشی می‌تواند گریزی باشد برای تجربه‌ی دوباره‌ی اولین‌ها، بازگشت به اصالت معنا.»

نمایشگاه «اولین نقاش» جاوید عندلیب از روز جمعه ۲۵ مرداد تا روز دوشنبه ۴ شهریور از ساعت ۱۶ الی ۲۳ در گالری آس ارائه می‌شود.

علاقه‌مندان برای بازدید از این نمایشگاه می‌توانند به گالری آس واقع در تهران، خیابان شریعتی بعد از پل رومی شماره ۱۸۳۱ مراجعه کنند.

نمایش آثار جاوید عندلیب در گالری آس

نوشته‌های پیشنهادی

مصاحبه با امیرحسین اکبری علویجه

امیرحسین اکبری علویجه | گفتگو در تهران به روش سامورایی

امیرحسین اکبری علویجه از تجربه‌های نقاشانه‌اش می‌گوید «أساطیر من، آشوب‌هاى من و انسان‌هاى دیگر را ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.